Työeläkeyhtiöiden hallituspalkkiot ovat varsin kohtuullisia

Viime aikoina julkisuudessa on keskusteltu työeläkeyhtiöiden maksamista palkkioista hallitustensa jäsenille. Telan kokoamassa palkkioselvityksessä on vertailtu työeläkeyhtiöiden, valtion enemmistöomistamien yhtiöiden, valtio-omisteisten pörssiyhtiöiden sekä suomalaisten, niin sanottujen large cap -pörssiyhtiöiden maksamia palkkioita hallitustensa jäsenille vuonna 2012.

Pörssiyhtöiden, valtionyhtiöiden ja työeläkeyhtiöiden hallituspalkkiot (Lähde: Tela)

Selvityksestä käy ilmi, että työeläkeyhtiöiden hallituspalkkiot ovat vaatimattomia verrattuna esimerkiksi suomalaisiin suuriin pörssiyrityksiin. Myös valtioenemmistöiset ja valtio-omisteiset yhtiöt ovat säästeliäitä. Niiden hallituspalkkiot ovat kohtuullisia. 

Selvityksen tiedot on kerätty yhtiöiden tilinpäätöksistä, hallinto- ja ohjausjärjestelmää koskevista selvityksistä sekä palkka- ja palkkioselvityksistä. Valtio-omisteisten yhtiöiden palkitsemistiedot on kerätty pääasiassa valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosaston verkkosivuilta. Suomalaisten pörssiyhtiöiden osalta tiedonkeruussa on hyödynnetty keskuskauppakamarin selvitystä: "Toimiiko hyvä hallinnointi ja avoimuus pörssiyhtiöissä 2013".

 

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä