Työeläkeyhtiöiden hallituspalkkiot ovat varsin kohtuullisia

Viime aikoina julkisuudessa on keskusteltu työeläkeyhtiöiden maksamista palkkioista hallitustensa jäsenille. Telan kokoamassa palkkioselvityksessä on vertailtu työeläkeyhtiöiden, valtion enemmistöomistamien yhtiöiden, valtio-omisteisten pörssiyhtiöiden sekä suomalaisten, niin sanottujen large cap -pörssiyhtiöiden maksamia palkkioita hallitustensa jäsenille vuonna 2012.

Pörssiyhtöiden, valtionyhtiöiden ja työeläkeyhtiöiden hallituspalkkiot (Lähde: Tela)

Selvityksestä käy ilmi, että työeläkeyhtiöiden hallituspalkkiot ovat vaatimattomia verrattuna esimerkiksi suomalaisiin suuriin pörssiyrityksiin. Myös valtioenemmistöiset ja valtio-omisteiset yhtiöt ovat säästeliäitä. Niiden hallituspalkkiot ovat kohtuullisia. 

Selvityksen tiedot on kerätty yhtiöiden tilinpäätöksistä, hallinto- ja ohjausjärjestelmää koskevista selvityksistä sekä palkka- ja palkkioselvityksistä. Valtio-omisteisten yhtiöiden palkitsemistiedot on kerätty pääasiassa valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosaston verkkosivuilta. Suomalaisten pörssiyhtiöiden osalta tiedonkeruussa on hyödynnetty keskuskauppakamarin selvitystä: "Toimiiko hyvä hallinnointi ja avoimuus pörssiyhtiöissä 2013".

 

Related Posts

Sijoittaminen

Magnificent 7 Q1-Q3 liikevaihdon ja liikevoiton kehitys

Magnificent 7 + Broadcom-yhtiöt jatkoivat vahvaa kehitystään.  Useimmilla kannattavuus kehittyy vielä nopeammin kuin liikevaihto. Kauanko kasvu jatkuu tätä tahtia? Päivitän konsensusennusteet vuosille 2025-2027 lähiaikoina kunhan

Sijoittaminen Yhteiskunta

Strategiset omistajuudet kertovat yrityksen kehitysmahdollisuuksista

Suurten yhtiöiden omistajiin on hiipinyt yhteisöllisesti hallitun pääoman rinnalle myös strategisia yritysomistuksia, viimeisenä Nvidian suorittama Nokian nurkkaus. Omistajista löytyy myös muutamia aidosti omien rahojensa tuotosta

Sijoittaminen Talous

Suurten pörssiyhtiöiden liikevaihdot laskivat 3,8% ja liiketulokset laskivat 5,7%

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot laskivat Q3/2025 keskimäärin 3,8% ja liikevoitot laskivat 5,7% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

SSAB ja