USA:n yhteiskunnan suurimmat uhat tulevat sisältäpäin

Hilary Clinton on voittamassa USA:n presidentin vaalit noin 6% marginaalilla, jos vaalitulos on viimeisimpien, RealClearPolitics  mielipidetiedustelujen mukainen (kuva oikealla).

Politiikassa tämä tarkoittaa nykyisen linjan jatkumista ja osakesijoittajan kannalta Hilary Clintonin valinta olisi luultavasti hyvä asia. Hilary:n presidenttiys tarkoittasi:

  • Avoimempaa maailmankauppaa ja ihmisten vapaampaa liikkumista.
  • USA:n nykyisen ulkopolitiikan jatkumista. Yllätyksettömyys tukee sijoitusmarkkinoiden kehitystä.
  • Demokraattinen presidentti on yleensä tarkoittanut pienempää julkisen sektorin vajetta, korkeampia veroja ja valtiolle suurempaa roolia

Donald Trump:n saavuttama menestys on, vaikkei tulisikaan valituksi, osoitus avoimen yhteiskunnan ja jopa demokratian haavoittuvuudesta ja herkkyydestä. Suurimmat vaarat tulevat aina sisältäpäin.

 

 

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa