Uusitut sektori- ja maaindeksivertailut on julkaistu

Piksun analyysit osioon on nyt uusittu Sektori- ja maaindeksien listat uudella laskentatavalla.

Analyysit kohdassa on nyt uudenlainen sektoreiden ja ETF:en vertailu. Sivuilta näkee eri instrumenttien aikakehityksen viiden vuoden ajalta, aikajännettä voi myös vaihtaa mielensä mukaan. Sivuilla on myös listattu vanhaan tapaan eri instrumentit P/E ja P/B mukaan.

Kolmannessa taulukossa on laskettu eri maiden nousupotentiaalit ottaen huomioon sivun ylhäällä olevat tunnusluvut. Vaikutuskertoimiin voi tutustua kuvan alla olevan taulukon avulla. Instrumenttien mahdolliset nousupotentiaalit on merkattu plussilla ja miinuksilla.

Sivut on generoitu Unisolver Ltd:n tekemällä salkunhallintaohjelmalla ja uudet datat päivitetään sen avulla Piksuun kuukausittain. Sivun yläosassa lukee päivämäärä, jolloin datat on haettu netistä.

Kuva esittää tämän hetkistä ETF:en nousupotentiaali.

Alla on suorat linkit kyseisiin sivuihin, joista asiaan voi tutustua tarkemmin:

Maaindeksit

Sektori-indeksit

Otan mielelläni vastaan kommentteja, kysymyksiä ja kehitysehdotuksia. Niitä voi lähettää osoitteeseen nyman.lauri(at)gmail.com.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi