Uusi salkku: Homo Economicus- omat rahat

Uusi sijoitussalkku on lisätty näkyviin: Homo Economicus – omat rahat.

Kuten nimestä voi päätellä salkkua ylläpitää Homo Economicus oikeilla omilla rahoillaan. Pyrin päivittämään salkkusivustoa kerran viikossa, joksin nyt kesän aikana saattaa tulla katkoksia jos en ole tietokoneen äärellä.

Salkun julkaisulla pyrin omalta osaltani hillitsemään liikaa treidaushimoa. Kun kaikki näkevät mitä tuli tehtyä on paras miettiä vielä kerrank ennen nappulan painamista smiley

Filosofiani on painottaa matalan arvostuksen ja korkean osinkotuoton arvopapereita. Pyrin hajauttamaan kansainvälisesti ja painottamaan valuuttoja joissa näen nousupainetta euroon nähden.

Salskun sisältö ei ole suositus – lukijat käyttäkööt tietoja omalla vastuullaan.

Vaikka salkua olen pytörittänyt jo muutaman vuoden perustin näkymän ikään kuin kaikki nykyiset positiot olisi hankittu 30-05-2010. Tämä ihna työmäärän pienentämiseksi.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Tekoäly murskaa koko talouden?

Viikon alussa pörsseissä myyntipaniikin potkaissut tutkimuslaitos Citrinin kauhuskenaario perustuu avainväitteiltään historian ja logiikan heikosti perustelemille käänteille. Ensinnä se olettaa, että tekoäly kykenee inhimillisen työpanoksen tarpeen ohittavaan autonomiaan

Talous Yhteiskunta

EU:n ja keskeisten EU-úlkopuolisten tyynenmeren demokratioiden (CPTTP-maat) välille on tulollaan tulliliitto

Eurooppa on hiljattain tehnyt tai tekemässä vapaakauppasopimukset Mercosur:n (etelä-Amrerikka), Intian ja Australian kanssa ja nyt on neuvottelun alla tärkein, CPTTP, johon kuuluvat muun muassa Australia,