Uusi salkku: Homo Economicus- omat rahat

Uusi sijoitussalkku on lisätty näkyviin: Homo Economicus – omat rahat.

Kuten nimestä voi päätellä salkkua ylläpitää Homo Economicus oikeilla omilla rahoillaan. Pyrin päivittämään salkkusivustoa kerran viikossa, joksin nyt kesän aikana saattaa tulla katkoksia jos en ole tietokoneen äärellä.

Salkun julkaisulla pyrin omalta osaltani hillitsemään liikaa treidaushimoa. Kun kaikki näkevät mitä tuli tehtyä on paras miettiä vielä kerrank ennen nappulan painamista smiley

Filosofiani on painottaa matalan arvostuksen ja korkean osinkotuoton arvopapereita. Pyrin hajauttamaan kansainvälisesti ja painottamaan valuuttoja joissa näen nousupainetta euroon nähden.

Salskun sisältö ei ole suositus – lukijat käyttäkööt tietoja omalla vastuullaan.

Vaikka salkua olen pytörittänyt jo muutaman vuoden perustin näkymän ikään kuin kaikki nykyiset positiot olisi hankittu 30-05-2010. Tämä ihna työmäärän pienentämiseksi.

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat