Uusi salkku: Homo Economicus- omat rahat

Uusi sijoitussalkku on lisätty näkyviin: Homo Economicus – omat rahat.

Kuten nimestä voi päätellä salkkua ylläpitää Homo Economicus oikeilla omilla rahoillaan. Pyrin päivittämään salkkusivustoa kerran viikossa, joksin nyt kesän aikana saattaa tulla katkoksia jos en ole tietokoneen äärellä.

Salkun julkaisulla pyrin omalta osaltani hillitsemään liikaa treidaushimoa. Kun kaikki näkevät mitä tuli tehtyä on paras miettiä vielä kerrank ennen nappulan painamista smiley

Filosofiani on painottaa matalan arvostuksen ja korkean osinkotuoton arvopapereita. Pyrin hajauttamaan kansainvälisesti ja painottamaan valuuttoja joissa näen nousupainetta euroon nähden.

Salskun sisältö ei ole suositus – lukijat käyttäkööt tietoja omalla vastuullaan.

Vaikka salkua olen pytörittänyt jo muutaman vuoden perustin näkymän ikään kuin kaikki nykyiset positiot olisi hankittu 30-05-2010. Tämä ihna työmäärän pienentämiseksi.

Related Posts

Asunnot ja metsä

Metsätilojen hinnat reippaassa nousussa

Metsämaan hinta on maanmittauslaitoksen kauppahintatilaston mukaan noussut viimeisen viidentoista vuoden aikana keskimäärin 4,5% vuosivauhtia. Mediaani hinta on tällä hetkellä noin 4200€/ha.

Korkeimpia, yli 6000€ mediaani hehtaarihintoja

Yhteiskunta

Suomi on määrätietoisesti siirtänyt työvoimaa julkisen sektorin tehtäviin

Suomen valtio on ETLA:n mukaan vuoden 2015 jälkeen siirtänyt päättäväisesti työvoimaa markkinasektorilta julkispalveluihin samalla kun julkispalveluiden työtuntia kohden laskettu tuottavuus on pienentynyt. Tämä on merkittävä