Vaaleihin aletaan syksyllä valmistautua tosissaan

Kun laski yhteen Pekkarisen ja Väyrysen ennakoidut äänimäärät Kepun puoluekokouksessa, saattoi olettaa Pekkarisen voittavan. Kepun valitsi kuitenkin eläkeikäisen politiikan kehäketun (mutta myös kehäraakin) Pekkarisen asemesta Kiviniemen, jolla on poliitikoksi ainakin yksi erinomainen piirre. Kukaan ei tunnu tietävän hänestä mitään.

HS:n pol. toimituksen esimies erehtyi, kun väitti kepun natisevan liitoksistaan. Pekkarisen ja Väyrysen kannattajat nimittäin pysyisivät ruodussa vaikka valituksi olisi tullut Kauko Juhantalo. Juhantalo tai Pekkarinen eivät vain kelpaisi äänestäjille. Kiviniemi voi kelvatakin, joten vaaleihin aletaan syksyllä valmistautua tosissaan muissakin puolueissa.

One thought on “Vaaleihin aletaan syksyllä valmistautua tosissaan

  1. Taivas tietää…

    … millaisia brändejä nyt nähdään. Täytyyhän sitä jotenkin erottua.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

EU alueelle tulee tänä vuonna käyttöön yksi ja yhtenäinen vahva tunnistautuminen ”digitaalinen identiteettilompakko”

Pankit ovat hallinneet EU alueella vahvaa tunnistautumista, jota tarvitsevat esim. viranomaispalvelut ja maksulliset internet palvelut. Tähän tulee muutos. EU alueelle tulee yksi ja ainut kaikkialla

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään