Yritysten liikevaihdot kasvoivat, mutta tulokset laskivat 22% verrattuna vuoden takaiseen

Sijoittaminen Talous

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot nousivat Q1/2025 keskimäärin 1.2% vuoden takaiseen vastaavaan kvartaaliin verrattuna, mutta liiketulokset (EBIT) laskivat 22%.

Laskelmasta on jätetty pois seuraavat OMXH25 yritykset:

  • SSAB ja Telia sen vuoksi, että ne eivät ole suomalaisia yrityksiä
  • Hiab ja Tieto sen vuoksi että niiden jakautuminen/yritysjärjestely tekee vertailun edellisen vuoden lukuihin vaikeaksi

Keskiarvot on laskettu summaamalla kaikkien yritysten tulokset/liikevaihdot yhteen ja laskemalla keskimääräiset kasvuluvut näiden yhteenlaskettujen liikevaihto-/tulos- lukujen perusteella.

Lasketut yritykset ovat pääsääntöisesti julkisessa kollektiivisessa omistajaohjauksessa (suurimmat omistajat ovat valtio tai työmarkkinajärjestöjen hallussa olevat eläkevakuutusyhtiöt). Seuraavissa on poikkeuksia tähän sääntöön:

  • Kone Oy: Herlinien suku
  • Kesko Oy: K-Kauppiaat
  • Ot: Ingman
  • Nordea: Kansainväliset rahastoyhtiöt
  • Hiab: Herlinien suku

3 thoughts on “Yritysten liikevaihdot kasvoivat, mutta tulokset laskivat 22% verrattuna vuoden takaiseen”

  1. Euroopasta ei taida löytyä toista maata, jonka yrityssektori olisi otettu yhtä tehokkaaseen kollektiiviseen (valtio ja työmarkkinajärjestöt) omistajaohjaukseen.
    Voisin kuvitella että Kiinassa, Venezuelassa ja kenties Kuubassa on samantapaista yhteiskuntarakennetta.

    1. Jos tuotantokoneiston yhteisomistusta kutsutaan kommunismiksi ja jos tasaista tulonjakoa kutsutaan sosialismiksi niin näin määritellen Suomi on Eurooppalaisen kommunismin johtotähti.
      Ja sosialismin rakentamisessakin olemme ihan kärkimaita.

      1. Pirkkalassa tehtiin 1970-luvulla opetusmenetelmäkokeilu, jossa vitosluokkalaisiin pyrittiin juurruttamaan marxilaista maailmankuvaa.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Yhteiskunta

Suomalaisilla suurilla yrityksillä menee hyvin – investoitu pääoma antaa keskimäärin 16% tuoton

Kvartaali Q3/2026 oli suomalaisten suurten yritysten kannalta hyvä. Liikevaihdot kasvoivat lähes 9% ja investoidun pääoman tuotto oli keskimäärin 16 %. Yrityksiin investoitu oma pääoma ja

Salkun rakenne

Oman salkun analyysi

Oma osakesalkku yhdellä silmäyksellä – kuusi välilehteä
https://oman-salkun-analyysi.lovable.app/salkku

Salkku-sovellus kokoaa oman osakesalkun yhteen näkymään: kurssit päivittyvät Yahoo Financesta ja muunnetaan päivän valuuttakursseilla euroiksi, ja kaikki laskenta –