Uusi Kindle

Tyypillistä…piti mennä kirjoittamaan jotakin Kindlen menestyskestä ja eiköhän Amazon heti seuraavaksi julkaise uuden version lukulaitteesta….

Materiaalista päätellen täyttä asiaa:

  • Jo ennestään hyvä akunkesto pitenee kuukauteen
  • Parempi kontrasti – tämä on varmaankin lukukokemukselle merkittävin uudistus
  • Pienempi koko (samalla ruudunkoolla)
  • Nopeampi sivunvaihto
  • WLAN tuki
  • Halvempi hinta jos tyytyy WLAN-versioon (139$), 3G versio edellen 189$

Amazon parantaa siis entisestään niitä ominaisuuksia joilla Kindle on tähän mennessä erottunut toisentyyppisistä lukuplatformeista – kännyköistä, PC:sta ja Ipad:sta. Pidän silti joiden toimittajien kirjoituksia "Ipadintappajasta" harhoina. Ipadin haluat toisesta syystä. Sillä voi toki lukea myös Amazonin sisältöä, jos sellainen on, mutta Kindle on aivan eri hintaluokan laite toiseen käyttötarkoitukseen. Kindle ei ole Ipadin vihollinen vaan liittolainen.

Amazon paaluttaa siis entistä selvemmin itsensä markkinajohtajaksi e-kirjojen puolella. Uusi kirjojen microsoft on täällä. Odotamme nyt mielenkiinnolla kuinka kauan kestää ennen kuin sisältöä alkaa löytyä myös pienemmillä kielillä.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä