IMF ennustaa maailmantaloudelle 3% kasvua

IMF on korjannut talouskasvuarviotaan alaspäin. IMF ennakoi maailmantalouden kasvavan tänä vuonna hieman yli 3% vauhdilla kun vielä huhtikuussa tilanne näytti valoisammalta.

Maailman talouskasvuennuste (Lähde: IMF)

Syynä heikkoon kasvuun on kehittyvien maiden heikko kulutuskysyntä ja Euroalueella jatkuva taantuma. Uusina riskeinä IMF luettelee kehittyvien maiden kasvupotentiaalin rapautumisen, kireämmät ehdot velanannossa ja keskuspankkien velkakirjaostojen mahdollisen vähentämisen.

IMF suosittelee, kuten jo vuosien ajan, kehittyviä maita jatkamaan löysää, velkavetoista talouspolitiikkaansa samalla kun keskipitkälle aikavälille luodaan näkymä uskottavasta tavasta selviytyä kasvavista velkataakoista.

IMF ennakoi Euroalueen talouden supistuvan tänä vuonna puoli prosenttia ja kasvavan taas vuonna 2014 noin 1%.  

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen yritykset ja yrittäjät ovat luottavaisia toimintaympäristön paranemiseen ja tulevaisuuteen

Suomen liike-elämän luottamus on OECD:n mukaan viimeisen kahden vuoden aikana parantunut ja on nyt parempaa kuin suurissa Aasian talouksissa, USA:ssa tai Euroopassa.  Taustalla täytyy olla