Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Asunnot ja metsä
2

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

  • Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
  • Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen hoitaja huolehtii kirjanpidosta ja verotuksesta. Osakkaiden ei tarvitse huolehtia metsäveroilmoituksen tekemisestä.
  • Yhteismetsän tuloveroprosentti on 26,5% kun taas yksityinen metsänomistaja joutuu maksamaan metsätuloistaan pääomatuloveroa (30% 30’000€ saakka ja sitä suuremmista tuloista 34%)

Yksityishenkilö saa hyödyntää metsäverotuksessa esimerkiksi metsävähennystä ja menovarausta, jotka eivät ole samalla tavalla yhteismetsän käytettävissä. Yksityismetsänomistaja voi, joissain tilanteissa, näiden avulla siirtää verotusta myöhempään ajankohtaan. Mutta kuitenkin kaikenkaikkiaan yhteismetsän verotus on keveämpää ja osakkaiden kannalta vähemmän työtä vaativaa kuin ihka oman metsän omistaminen.

Kuka tahansa voi ostaa tai myydä yhteismetsäosuuksia

Yhteismetsä on Suomessa kahden tai useamman omistajan yhteinen metsäalue, jonka hallinto on järjestetty yhteismetsälain mukaisesti.  Yhteismetsän voi perustaa liittämällä omia metsätiloja (kokonaan tai osittain) jo olemassa olevaan yhteismetsään tai perustamalla uuden yhteismetsän yhdessä muiden metsänomistajien, esimerkiksi perikunnan osakkaiden, kanssa.

Osakkuuden yhteismetsään voi omistaa esimerkiksi luonnollinen henkilö, kuolinpesä, yritys tai jopa toisen yhteismetsän osakaskunta. Yhteismetsän osakkaaksi ja omistajaksi pääsee esimerkiksi hankkimalla tai saamalla yhteismetsäosuuksia tai liittämällä oma metsä jo olemassa olevaan yhteismetsään.

Yhteismetsän hallinnointi on samantapaista kuin asunto-osakeyhtiön

Yhteismetsän hallinto on samantapaista kuin esimerkiksi asunto-osakeyhtiön hallinnointi. Ylin päätösvalta on omistajista koostuvalla osakaskunnalla joka tekee Päätökset tehdään yleensä enemmistöperiaatteella, ja osakkaan äänioikeus määräytyy hänen omistamiensa yhteismetsäosuuksien suhteessa. Osakaskunnan kokous valitsee hoitokunnan tai toimitsijan huolehtimaan yhteismetsän käytännön toiminnasta.

Vastaa

Related Posts

Lajittelematon

Ennustukset 2020-luvulle päivitys 6

Tein arvioita todennäköisyyksille vuoden 2019 lopussa tämän vuosikymmenen reaalisesta talouskasvusta Suomessa, Yhdysvalloissa ja Euroalueella. Lisäksi arvioin todennäköisyyksiä osakeindeksien, kuten S&P500:n, kotipörssimme Omhex Capped Gi:n ja