Kullan hinta on kautta historian mitannut epävarmuutta ja huolta tulevasta

Lajittelematon Sijoittaminen
2

Kullan hinta on aina ollut korkealla silloin kun maailmassa on paljon epävarmuutta, mutta inflaatiosuojaksi kultaharkoista ei ole.

Kullan inflaatiokorjattu markkinahinta on ollut korkealla silloin kun on epävarmuutta: ensimmäisen maailmansodan aikana, 30-luvun lamasta aina toisen maailmansodan loppuhetkiin sekä 1970 luvun inflaatiovuosien aikana. Nämä olivat kaikki syvän epävarmuuden aikoja.

Kulta ei sen sijaan anna suoranaista inflaatiosuojaa. Ensimmäisen maailmansodan ja toisen maailmansodan jälkeen valtioiden velkaa inflatoitiin pois, mutta kullan hinta romahti. Syynä oli mitä ilmeisimmin epävarmuuden helpottaminen ja tulevaisuudenusko, joka ohjasi investointeja tuottaviin kohteisiin. Kiinteät investoinnit ja velanotto olivat silloin ylivoimaisia kun taas kultaan uskovat menettivät omaisuuttaan.

Kullan inflaatiokorjattu arvo näyttäisi oheisen kuvan mukaan olevan nousussa. Mutta jos kullan arvoa verrataan reaaliseen bruttokansantuotteeseen niin kuva on erilainen. Kullan arvo suhteessa bruttokansantuotteeseen ei ole noussut vaan pikemminkin laskenut. Reaalinen inflaatiokorjattu bruttokansantuote kun on noussut hieman kultaakin nopeammin.

Kullalla (ja hopealla) on kautta aikojen ollut arvoa vaihdon välineenä. Rahaa on tarvittu määrä, joka on jossain melko vakiossa suhteessa bruttokansantuotteeseen ja vaihdannan määrään. Niinpä kierrossa olevalla kullalla (ja hopealla) on aina ollut arvo suhteessa elintasoon.

Mutta kullan ja rahan määrän suhde on nyt mennyt rikki. Tilalle on tullut muita, monimutkaisempia tapoja arvostaa vaihdannan välineen, rahan, arvoa.  Rahan arvoa ei ole keskuspankkien toimesta sidottu kultaan sitten vuoden 1971 ja lisäksi kullan arvoa syö sen mielikuva-arvon heikkeneminen. Kultaa ei tavallisissa kotitalouksissa mielletä arvon säilyttäjänä, ei koruissa eikä harkkoina. Kultakoruissa on arvoa, mutta ihmisen arvoa ei enää entiseen malliin mitata hänen päällään kantamien kultakorujen määrässä.  Maailma on tässä suhteessa muuttumassa. On tullut muita arvoja.

Vastaa

Related Posts

Lajittelematon Sijoittaminen

Kullan hinta on kautta historian mitannut epävarmuutta ja huolta tulevasta

Kullan hinta on aina ollut korkealla silloin kun maailmassa on paljon epävarmuutta, mutta inflaatiosuojaksi kultaharkoista ei ole.

Kullan inflaatiokorjattu markkinahinta on ollut korkealla silloin kun on

Yhteiskunta

Työttömyyden ytimeen on yksinkertainen syy: palkanmuodostuksen kankeus

Tilastokeskuksen tietojen mukaan yhä useampi suomalainen haluaa töihin, mutta työpaikkoja ei ole riittävästi tarjolla ja monet päätyvät työttömiksi.

Markkinatalous toimisi niin, että työtä tarjotaan hieman alemmilla

Lajittelematon

Nordea, leveäharteinen kilpikonna

Nordea on etenkin viime vuosina saanut liiketoimintansa kuntoon, siivonnut riskit ja rakentanut tuloksenteosta ennustettavaa. 2025 tilinpäätös vahvistaa tarinan – mutta samalla paljastaa ristivedon yhtiön suorittamisen ja osakkeen ostoriehan