Timon listan päivitys

Muutama viikko sitten totesin, että Martela ja YIT ovat lopulta tippuneet listan kärjestä. Martelan osalta tämä kommentti ei mennyt kohdilleen, vaan firma on taas ollut tukevasti listan kärjessä jo 3 peräkkäistä päivitystä.

Mallisalkkuun tuli muutos pitkästä aikaa: Alma Media meni myyntiin (ostettu salkkuun 8.5.2009 hintaan 4.90) hintaan 7.85 eli voittoa tuli 60% alle puolessa vuodessa. Tilalle salkkuun ostettiin Orionia.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä