Affärsvärlden: Myy Karkit

Affärsvärlden suosittaa vimmeisimmässä numerossaan Cloettan myyntiä ja Cyberkomin ostoa.

 

Cybercomin osake on VA:n mielestä aliarvostettu. Lehden mukaan tälle vuodelle on odotettavissa voimakasta kasvua. Telekomyhtiöt ovat suuria asiakkaita ja paljon puhuu sen puolesta että Ericsson ja Nokia lisäävät alihankintaa, muunmuassa Cybercomilta. Tässä piilee samalla riski koska muutama suurasiakas edustaa isoa osuutta myynnistä. Yhtiö on halvimpia pörssin IT-konsulteista. VA asettaa tavoitekurssin 25 SEK tasolle vuoden tähtäimellä.

Cloetta saa sensijaan myyntisuosituksen. VA suositteli ostoa viime kesänä. Sen jälkeen on nähty kaski osavuosikatsausta joissa lennakoitua kasvua ei tullut.  Potentiaalia kyllä on, koska kustannussäästöjä on löydettävissä tuotannosta. Riskeinä mainitaan nousevat raaka-ainehinnat. Osakkeen likviditeetti on lisäksivaatimaton.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Björn Wahlros haluaisi että Suomi olisi myös varakkaille ja yrittelijäille hyvä paikka elää ja sijoittaa

Oheinen 5 min mittainen Mikko Salakan tuottama video summaroi Björn Wahlros:n esittämät ratkaisut Suomen talouden kriisiin: Tarvitaan henkilösijoittajien ja yrittäjien parempaa kohtelua niin, että suomalaisten

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeseurannan päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/StockAnalysisTool.html

Tuloskausi on lopussa ja olen päivittänyt ennusteet vuosille 2025 ja 2026. Tuloskausi kokonaisuutena jäi hieman positiivisen puolelle.

Kymmenen erilaisen rankingin yhteenvedossa norjalaiset osakkeet ovat edelleen kärjessä,

Asunnot ja metsä

Yhteismetsän verotus on edullisempaa ja vaivattomampaa kuin yksityismetsän

Yhteismetsän verotus on kevyempää kuin yksityisen metsänomistajan verotus:

Yhteismetsän osakkaille jakama ylijäämä on verotonta tuloa, jota ei tarvitse ilmoittaa verotuksessa
Yhteismetsä on verovelvollinen ja sen

Sijoittaminen Yhteiskunta

Rauha kaupan taas väärään hintaan

Donald Trumpin tuore rauhanluonnos Ukrainaan kääntää taas kaiken varovasti myönteisen kehityksen päälaelleen. Suunnitelma vaatii Ukrainaa luopumaan miehitetyistä alueista, puolittamaan asevoimansa ja luovuttamaan raskasta aseistustaan.

Ehdot ovat