Affärsvärlden: Osakesuositukset vko 43

Myy Haldex ja Osta Fagerhult suosittelee Affärsvärlden viikon 43 numerossan

 

Fagerhult (OSTA, tavoitekurssi 180 SEK):  Valaisinratkaisuja tuottava Fagerhult on VA:n mukaan murtanut laskevan tulostrendin ja on varsin maltillisesti hinnoiteltu. Yhtiö on jälkisyklinen ja tällä hetkellä kysynnän kasvu mm. vähittäiskaupassa tukee tuloskehitystä. VA näkee lisäksi runsaasti aktisitiokhteita hyvin fragmentoituineilla markkinoilla. Teknologiamurros valaisimissa tukee lisäksi kasvua. Vuoden 2011 tulosennustella p/e on vain 10.

 

Haldex (MYY): Haldex on VA:n mielestä ylihinnoiteltu myös edessä oleva pilkkominenkin huomioiden. Yhtiön kurssi on VA:n keväisen ostosuosituksen jälkeen noussut 45%. Yhtiö aiotaan pilkkoa kolmeen osaan kesäkuussa 2011, jolloin syntyvät pikkuyhtiöt ovat potentiaalisia akvisitiokohteita. Haldexin p/e 16 on VA:n mukaan korkea verrattaessa Autoliv:iin (p/e: 12). Vahvistuva kruunu painaa jatkossa yhtiön tulosta koska suuri osa myynistä on taaloissa ja euroissa.

Related Posts

Yhteiskunta

Diplomatiaa

Kun tieto Stalinin kuolemasta julkaistiin, Kekkonen kiirehti jo samana päivänä lausumaan radiossa: ”Meillä suomalaisilla on se käsitys – ja monien tosiasioiden perusteella uskomme olevamme oikeassa – että generalissimus Stalin