Affärsvärlden: Osakesuositukset vko 43

Myy Haldex ja Osta Fagerhult suosittelee Affärsvärlden viikon 43 numerossan

 

Fagerhult (OSTA, tavoitekurssi 180 SEK):  Valaisinratkaisuja tuottava Fagerhult on VA:n mukaan murtanut laskevan tulostrendin ja on varsin maltillisesti hinnoiteltu. Yhtiö on jälkisyklinen ja tällä hetkellä kysynnän kasvu mm. vähittäiskaupassa tukee tuloskehitystä. VA näkee lisäksi runsaasti aktisitiokhteita hyvin fragmentoituineilla markkinoilla. Teknologiamurros valaisimissa tukee lisäksi kasvua. Vuoden 2011 tulosennustella p/e on vain 10.

 

Haldex (MYY): Haldex on VA:n mielestä ylihinnoiteltu myös edessä oleva pilkkominenkin huomioiden. Yhtiön kurssi on VA:n keväisen ostosuosituksen jälkeen noussut 45%. Yhtiö aiotaan pilkkoa kolmeen osaan kesäkuussa 2011, jolloin syntyvät pikkuyhtiöt ovat potentiaalisia akvisitiokohteita. Haldexin p/e 16 on VA:n mukaan korkea verrattaessa Autoliv:iin (p/e: 12). Vahvistuva kruunu painaa jatkossa yhtiön tulosta koska suuri osa myynistä on taaloissa ja euroissa.

Related Posts

Salkun rakenne

Oman salkun analysointityökalu

Analysoi salkkusi
 

Tein työkalun portfolion analysointiin ja uudelleentasapainottamiseen.

Kaikki käsitellään vain selaimessasi, eikä sitä tallenneta mihinkään.

https://my-portfolio-analyzer.lovable.app/

Valitse kieli oikeasta yläkulmasta

Tuo portfoliosi Excel-muodossa (huomioi osaketunnusten loppuosat, joita tarvitaan

Sijoittaminen

SpaceX ja passiivisten markkina-arvopainotteisten sijoitusrahastojen ongelma

Helsinki Capital Partnersin uutiskirjeessä lausutaan:

”Kun näin suuren markkina-arvon yhtiö (esim. SpaceX) lisätään pääindekseihin, se laukaisee markkinoilla ketjureaktion. Passiiviset indeksirahastot ovat sääntöjensä puitteissa pakotettuja ostamaan kyseistä