Affärsvärlden: Osakesuositukset vko 43

Myy Haldex ja Osta Fagerhult suosittelee Affärsvärlden viikon 43 numerossan

 

Fagerhult (OSTA, tavoitekurssi 180 SEK):  Valaisinratkaisuja tuottava Fagerhult on VA:n mukaan murtanut laskevan tulostrendin ja on varsin maltillisesti hinnoiteltu. Yhtiö on jälkisyklinen ja tällä hetkellä kysynnän kasvu mm. vähittäiskaupassa tukee tuloskehitystä. VA näkee lisäksi runsaasti aktisitiokhteita hyvin fragmentoituineilla markkinoilla. Teknologiamurros valaisimissa tukee lisäksi kasvua. Vuoden 2011 tulosennustella p/e on vain 10.

 

Haldex (MYY): Haldex on VA:n mielestä ylihinnoiteltu myös edessä oleva pilkkominenkin huomioiden. Yhtiön kurssi on VA:n keväisen ostosuosituksen jälkeen noussut 45%. Yhtiö aiotaan pilkkoa kolmeen osaan kesäkuussa 2011, jolloin syntyvät pikkuyhtiöt ovat potentiaalisia akvisitiokohteita. Haldexin p/e 16 on VA:n mukaan korkea verrattaessa Autoliv:iin (p/e: 12). Vahvistuva kruunu painaa jatkossa yhtiön tulosta koska suuri osa myynistä on taaloissa ja euroissa.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan