Alexander Stubb:n asettama Suomi- brandi työryhmä esittää hyviä ajatuksia

Alexander Stubb:n asettama brandityöryhmä on luovuttanut loppuraporttinsa.
Seuraavassa Jorma Ollilan johtaman brandityöryhmän tärkemmät havainnot (Tulostiivistelmästä)
  • Vuoden 2030 Suomi on maailman ongelmanratkaisija
  • Maailman toimivin maa; Suomesta sosiaalisten innovaatioiden piilaakso
  • Drink Finland; Järvet juotaviksi ja luomua pöytiin
  • Kansankynttilät ilman rajoja; Suomalaiset opetuksenturvajoukot rauhantyössä

Lähde: Brandityöryhmän raportti:  http://www.tehtavasuomelle.fi/

Piksu toimituksen huomiot:

Näistä ensimmäinen "Toimiminen maailman ongelmanratkaisijana" kuulostaa hieman muiden yläpuolelle asettumiselta, mutta toinen tavoite on ihan perusteltu. Kyllä Suomesta on mahdollista tehdä maailman toimivin maa. Olemme jo lähellä tuota tavoitetta ja oikeilla toimilla saavutamme tuon mitä tärkemmän asian. Pitää vain valita oikeat innovaatiot toteutukseen. Olisiko professori Tuomalan 22.11 Helsingin sanomissa esittämä ajatus ikään sidotusta veroprogressiosta hyvä innovaatio; tekisikö se yhteiskunnasta dynaamisemman?

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava