Timon listan päivitys

Timon listan sijoitussalkun kaula OMXH25-indeksiin kasvoi taas tässä päivityksessä hieman ja on nyt uskomattomalla tasolla 22.28 %-yksikköä tämän vuoden alusta laskettuna. Salkun absoluuttinen arvo tosin on vielä n. 10% alle syksyn 2006 lähtötason, johtuen pääasiassa karmeasta vuodesta 2008. Toisaalta, OMXH25-indeksi on noin 45% alle lähtötason.

Melkein kaikki salkkuun realisoituvat osingot ovat jo irronneet ja huomioitu salkun arvossa. Kaikille salkun osakkeille ei tänä keväänä osinkoa tule, koska ne on ostettu osingon irtoamispäivänä tai sen jälkeen, esim. YIT.

Listan päivityksessä ei pistä silmään mitään merkittäviä muutoksia ja salkun sisältö pysyy ennallaan.

One thought on “Timon listan päivitys

  1. No on tosiaan uskomaton kaula. Vaikea uskoa.

    pitää varmaan kokeeksi sipaista paria kärkipään firmaa.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä