Kuukauden Piksulainen – Lars Stormbom!

 

Vantaalainen diplomi-insinööri Lars Stormbom on tammikuusta 2009 kirjoittanut Piksuun.

Lars on valinnut bloginsa otsikoksi “Homo Economicus

Kyseisen termin lanseerasi 1800-luvulla brittiläinen John Stuart Mill, joka oletti ihmisen olevan rationaalisen toimijan, joka pyrkii hyödyllisiin ratkaisuihin.

Mm. Keynes on arvellut, että kansantalous on aivan liian monimutkainen asia, että sitä muut kuin Keynes itse ymmärtäisivät. – Tietysti Keynes puhui kansantaloudesta, yritystalouttahan nyt ymmärtää kuka vain …

Tämän viimeisenkin suhdanneruljanssin aikana varmaan muillakin kuin Keynes-vainaalla on herännyt epäilys maailmantalouden toimijoiden suuresta järjestä.

Niin tai näin, jätän nyt latinan sikseen. Piksulla on ollut ilo julkaista sellaisen järkimiehen kuin Larsin monipuolisia kirjoituksia. Onnittelut!

Related Posts

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme