One thought on “Indeksisijoittaminen vs. suora osakesijoittaminen, osat 4 ja 5: ETF-rahastojen edukkuus ja loppupäätelmä

  1. Kiitokset Jarkolle

    Itseäni ilahdutti erityisesti tuo merkintä http://www.piksu.net/node/1740 ,jossa hedgerahastoja havainnollistettiin kansantajuisin esimerkein. Ja merkintä ilmestyi aivan samoihin aikoihin Jarkon aihetta käsittelevän väitöskirjan kanssa!

     

    Aion helmikuussa käsitellä kiinteistösijoittamista ~5 merkinnän verran. Seuraava merkintä alkuviikosta on aiheeseen vahingossa syntynyt "johdanto", jossa käsittelen talouspolitiikkaa Turun näkökulmasta. Mutta sitä ennen olen pari päivää Raumalla.

     

    T. Juha  

Comments are closed.

Related Posts

Lajittelematon

Uutinen juhannuksen varjosta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen toimeksiannosta professori Samuli Knüpfer on nimitetty selvityshenkilöksi, jonka tehtävänä on arvioida mahdollisuuksia soveltaa Ruotsin rahastoeläkemallin (premiepension) Suomessa. Selvityshenkilön toimikausi päättyy vuoden tammikuussa

Salkun rakenne

Oman salkun analysointityökalu

Analysoi salkkusi
 

Tein työkalun portfolion analysointiin ja uudelleentasapainottamiseen.

Kaikki käsitellään vain selaimessasi, eikä sitä tallenneta mihinkään.

https://my-portfolio-analyzer.lovable.app/

Valitse kieli oikeasta yläkulmasta

Tuo portfoliosi Excel-muodossa (huomioi osaketunnusten loppuosat, joita tarvitaan