2 thoughts on “Sijoituksissa tyriminen”
Comments are closed.
Comments are closed.
Viikon lopussa iskenyt myyntirieha käytännössä varmisti karhu- eli laskumarkkinan toteutumisen US-pörsseissä ja monessa muussakin saman tien. Donald Trumpin kauppasodan seurauksena siitä saattaa oireiden perusteella tulla
Piksuun on lisätty Jyrkin listan mallisalkku, johon pääsee tästä linkistä:
https://piksu.net/jyrkin-lista/
Sivulla on esitetty salkun sisältö, kaikki sen tapahtumat sekä Jyrkin listan pistetilanne.
Mallisalkku on perustettu reilu pari
On murehdittu sitä, ettei Suomi tunnu pääsevän nousuun. Kun seuraa Ukrainan vireillä olevia sopimuksia jenkkihallinnon kanssa tulee mieleen, että meilläkin on useita hyviä hankkeita vireillä
Perintöveron puolesta tai sitä vastaan voi esittää monenlaisia argumentteja, niin hyviä kuin huonojakin. Kysymykseen ole yhtä selkeää oikeaa vastausta, mutta jotta aihetta koskevat argumentit olisivat
Kadun miehet olivat viime vuonna viisaimpia
Eräs ryhmä joka oli kaikkein viisain viime vuonna on pankkitalletuksia tekevä kadunmies – tavallinen osakkeita omistamaton keskitason kotitalous. Aika harva sijoittajaksi itseään kutsuva pärjäsi viime vuonna keskitason kadunmiehelle. Maailma on tosiaan epäreilu !!!
Valtion tyrimisestä
Minusta oleellista tuossa valtion ja myös muiden eläkeyhtiöiden sijoituksien arvostelussa on tarkastella ajoitusta. Eli ovatko eläkevakuuttajat lähteneet hajauttamaan osakkeisiin alun perin varsin voimakkaasti korkopapereihin ja suomalaisiin kiinteistösijoituksiin keskittyneet sijoituksensa siinä vaiheessa kun osakkeiden hinnat ovat olleet korkealla tasolla.
Tähän mennessä toteutuneen perusteella ei siltä näytä, mutta lopullisen tilanteen näemme vasta vuosien kuluttua.
Toinen, paljon porua lehdistössä aikaansaanut asia eläkeyhtiöiden sijoituksissa on ollut sijoittaminen hedge-rahastoihin. Lyhyenä arviona hedge-rahastojen viimevuoden keskitulos -18 % ei ole heikentänyt eläkeyhtiöiden kokonaissijoituksia läheskään siinä määrin kuin osakesijoitukset.