Minkä kuuluun DB hedgelle

Maaliskuisessa merkinnässä kirjoitin Deutsche Bankin uutuudesta: Hedge-indeksiin perustuvasta ETF rahastosta.

Vaikka talousmedian mukaan hedge-rahastot olivat viime vuonna syyllisiä lähes kaikkeen pahaan sijoitusmaailmassa, niiden tuotto päihitti osakerahastot kauniisti. Vuoden 2008 sijoitusmaailman voittajia volyymissa puolestaan olivat ETF rahastot, (ETF = Exhange Traded Funds = Pörssinoteeratut rahastot)
Ja Deutsche Bank siis kävi käsiksi näihin molempiin ja julkisti ensimmäisen hedge-indeksiä seuraavan ETF tuotteen, dbx DB Hedge Fund Index.
 
Tämä kurssikehitys on ollut hyvinkin odotusten mukainen, päivän loppukurssi 10,65 viittaa 6,5 % tuottoon puolelta vuodelta.
Ohessa on sen kurssikehitys verrattuna DAX-indeksiin.
 
dbx DB Hedge Fund Index vs. DAX
 
Kurssi löytyy koodeilla:
WKN: DBX1A8ISIN: LU0328476337
tai sen voi käydä katsomassa esim. Ariva.de palstalta
 

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: AI juhlii, kuluttajat kärvistelevät, ja sijoittajat soittavat viulua

Pörsseissä kaikki mikä liittyy löyhästikin tekoälyyn tai datakeskuksiin on noussut voimakkaasti. Uuttaa on että nousu on nyt entistä laajempaa, myös geografisesti. Perinteisten amerikkalaisten teknojen lisäksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Stock Screener

Laitoin Lovablen tekemään esittelyn osakevalintatyökalustani, johon on tullut aika paljon uusia ominaisuuksia.
https://piksu.net/sepon-screener/
Useimmat ilmaiset osakeskannerit pysähtyvät S&P 500 -tasoon: hyvin tehtyjä Yhdysvaltain päälistauksen näkymiä, mutta kun