Timon listan päivitys & mallisalkun 100%:n kaula OMXH25-indeksiin
3 thoughts on “Timon listan päivitys & mallisalkun 100%:n kaula OMXH25-indeksiin”
Comments are closed.
Mallisalkun sisältö säilyi ennallaan, mutta sen arvo on nyt ensimmäisen kerran yli 100% vertailuindeksiä korkeammalla! Aikaa tähän meni vähän alle 2 v 11 kk, viikon välein tapahtuvalla salkun päivityksellä.
Lisäsin listasivulle myös pienen taulukon salkun arvosta, vuosittaisen tuottotaulukon alle.
Comments are closed.
Donald Trumpin tiukasti seuratun Kiinan-matkan konkreettiset tuomiset jäivät lopulta ohuiksi. Suuria läpimurtoja ei nähty kaupassa, Taiwanissa eikä Iranin kriisissä.
Matkan merkitys löytyy rivien välistä: Yhdysvaltojen ainoan
Johdanto
Korkoa korolle -laskuri on opetustarkoitukseen suunniteltu työkalu, jolla voit havainnollistaa sijoitusten pitkäaikaista kasvua ja suunnitella eläkesäästämistä. Sovellus auttaa ymmärtämään, miten aika markkinoilla, säännölliset sijoitukset ja
Osakeanalyysiini on tullut paljon uusia ominaisuuksia. Tässä kerron vain niistä. Aiemmat toiminnallisuudet löytyvät artikkelista
https://piksu.net/osakeanalyysi-sergion-lista/
Ja koko työkalu osoitteesta
https://piksu.net/sergio/
Uusia ominaisuuksia
1. Ohjeistuksen arviointi
Vertaa simuloinnin tuloksia ohjeistukseen
2. AI Analyysi
Edge-funktio
TT:n lista perustuu yritysten ilmoittamiin eri tunnuslukuihin ja tulostietoihin liiketoimintasyklien yli. Suurimmat painoarvot ovat ns. omistajan tuloksen, liikevaihdon kasvun ja oman pääoman kehityksellä läpi syklin.

Erinomainen saavutus Timon listalta
Ei voi kuin onnitella hyvästä työstä. Muistaakseni olemme keskustelleet, että lista rakentuu puhtaasti mekaanisen laskennan perusteella, on taidolla valitut parametrit.
Pekka
Hieno lista ja mahtava tuotto!
Tämä Timon lista onkin etevä! Mukava seurata tätä, vaikkei peesaamaan pysty. Aikoinani luin tarkasti Sepon listaa, ja heti kun se ilmestyi, ostin parhaita nousijoita tai kärkiosakkeit muutaman sata kutakin. Myin sitten viikon sisällä kun hitaammat ostivat Sepon listan osakkeita sikana. Nyt kun listaa ei enää ole, systeemini ei toimi 🙁
Kontraamaan pystyy ehkä …
taas, jos koko Suomi alkaa seurata Timon listaa
T. Juha