Timon listan päivitys & mallisalkun 100%:n kaula OMXH25-indeksiin
3 thoughts on “Timon listan päivitys & mallisalkun 100%:n kaula OMXH25-indeksiin”
Comments are closed.
Mallisalkun sisältö säilyi ennallaan, mutta sen arvo on nyt ensimmäisen kerran yli 100% vertailuindeksiä korkeammalla! Aikaa tähän meni vähän alle 2 v 11 kk, viikon välein tapahtuvalla salkun päivityksellä.
Lisäsin listasivulle myös pienen taulukon salkun arvosta, vuosittaisen tuottotaulukon alle.
Comments are closed.
Datakeskuksien rakentamiseen tarvittavat välineet ovat nyt huudossa.
Ai-huuma on edennyt seuraavaan vaiheeseen. Kovimmassa huudossa eivät ole enää suuria AI-investointeja tekevät ”perinteiset” teknojätit kuten Microsoft ja Google.
Olimme 1990 luvun alussa maailman johtava internet maa, jossa oli kansalaista kohden eniten internet palvelimia ja palveluita. Olimme myös langattoman kännykkäteknologian johtava maa. Ja koulutustasomme
Tämän kirjoituksen perimmäinen tarkoitus ei ole piruilu.
Suomessa huomattava joukko ihmisiä käyttää aikaa ja energiaa opettaakseen sormi pystyssä, miten islamiin pitää suhtautua. HS on julkaissut esim.
Suomalaisista on Hypo:n katsauksen mukaan tulossa sijoittajakansaa. Kotitalouksien sijoitusvarallisuuden arvo on jo lähes 100’000 €. Sijoittaminen on yhä useammalle suomalaiselle nuorelle tärkeää ja myös poliitikoilta

Erinomainen saavutus Timon listalta
Ei voi kuin onnitella hyvästä työstä. Muistaakseni olemme keskustelleet, että lista rakentuu puhtaasti mekaanisen laskennan perusteella, on taidolla valitut parametrit.
Pekka
Hieno lista ja mahtava tuotto!
Tämä Timon lista onkin etevä! Mukava seurata tätä, vaikkei peesaamaan pysty. Aikoinani luin tarkasti Sepon listaa, ja heti kun se ilmestyi, ostin parhaita nousijoita tai kärkiosakkeit muutaman sata kutakin. Myin sitten viikon sisällä kun hitaammat ostivat Sepon listan osakkeita sikana. Nyt kun listaa ei enää ole, systeemini ei toimi 🙁
Kontraamaan pystyy ehkä …
taas, jos koko Suomi alkaa seurata Timon listaa
T. Juha