Timon listan päivitys & mallisalkun 100%:n kaula OMXH25-indeksiin

Mallisalkun sisältö säilyi ennallaan, mutta sen arvo on nyt ensimmäisen kerran yli 100% vertailuindeksiä korkeammalla! Aikaa tähän meni vähän alle 2 v 11 kk, viikon välein tapahtuvalla salkun päivityksellä.

Lisäsin listasivulle myös pienen taulukon salkun arvosta, vuosittaisen tuottotaulukon alle.

3 thoughts on “Timon listan päivitys & mallisalkun 100%:n kaula OMXH25-indeksiin

  1. Erinomainen saavutus Timon listalta

    Ei voi kuin onnitella hyvästä työstä. Muistaakseni olemme keskustelleet, että lista rakentuu puhtaasti mekaanisen laskennan perusteella, on taidolla valitut parametrit.

    Pekka

  2. Hieno lista ja mahtava tuotto!

    Tämä Timon lista onkin etevä! Mukava seurata tätä, vaikkei peesaamaan pysty. Aikoinani luin tarkasti Sepon listaa, ja heti kun se ilmestyi, ostin parhaita nousijoita tai kärkiosakkeit muutaman sata kutakin. Myin sitten viikon sisällä kun hitaammat ostivat Sepon listan osakkeita sikana. Nyt kun listaa ei enää ole, systeemini ei toimi 🙁

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Korkea sosiaalinen kehitys luo onnellisuutta – ylläpitäminen vaatii vahvan talouden

Korkea sosiaalinen kehitys ennustaa Hannu Nummiaron mukaan onnellisuutta, mutta ylläpitäminen vaatii vahvan talouden. Onko Suomi ostanut onnellisuutta velkarahalla?

Maaliskuussa julkaistu maailman onnellisuusraportti nosti Suomen maailman onnellisimmaksi

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osinkoyhtiöitä etsimässä osa 3

Tein Tenbagger-skriinerin pohjalta vastaavan osinko-osakkeiden skriinaamiseen.

https://dividend-dividend-buddy.lovable.app/

Tähän voi myös tehdä omia seurantalistoja (Watchlist) ja kohdassa Method selitetään toiminta tarkemmin. Skriinerinäytön ja Watchlistin voi viedä Exceliin jatkokäsittelyä

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Setä Samuli elää yli varojensa

Minuta tuntuu että osakepuolella tapahtuu vaihteeksi vähemmän kuin valuutta- ja velkakirja-puolella.

Valtiontalouden alijäämä on USA:ssa ollut melko tasaisesti 6% kansantuotteesta viimeiset 10 vuotta. Vaikka taloudella on