USA:n ja Japanin osakkeet ovat turvastaama

 

Osakkeiden turvasatamana ovat viimeisten kuukausien aikana toimineet Japani ja USA (keltainenen ja vaaleanvihreä käyrä).

Muut maat kuten Saksa (EWG), Ruotsi (EWD), Singapore (EWS), Turkki (TUR) ovat käyttäytyneet aika lailla samalla tavalla – kurssit ovat laskeneet maasta riippumatta kautta linjan.

Raaka-ainetuottajat kuten venäjä (RSX) ovat laskeneet kaikkein eniten.

Syynä tilanteeseen on mielestäni se että kriittisinä hetkinä pakkomyynteihin ja riskin pienenentämiseen pakotetut sijoittajat myyvät herkästi muita kuin USA:n ja Japanin osakkeita. Tämä johtunee osittain siitä että jotkin pankkiiriliikkeet tarjoavat USA:n osakkeita vastaan enemmän ja halvempaa rahoitusta kuin ekstoottisempia volatiilimpia osakkeita vastaan. Ja tämä tietenkin ruokkii sitä että muut kuin USA:n osakkeet pysyvät volatiileina – niitä myydään aina kun on kriisi.

Mutta nousupotentiaalia on nyt kaikkein eniten niissä osakkeissa jotka ovat eniten laskeneet. Markkinoilla on jo nyt maaindeksejä joiden P/E on alle kymmenen siitä huolimatta että maan talous kasvaa terveesti ilman velkaa. Kannattaa odotella ja katsoa. Oston paikka on sitten kun pysyvä nousu alkaa, Mutta milloin nousu alkaa ??

 

2 thoughts on “USA:n ja Japanin osakkeet ovat turvastaama

  1. Ja toimialat

    Kirjoituksen liitteenä näytti olevan myös USA:n päätoimialat vastaavilla EFT:llä esitettynä. Kuvan saa auki klikkaamalla asianomaista liitettä sektorit.png tai sitten voi katsoa tuoreen tilanteen Yahoon sivulta seuraavalla linkillä:

     
    Kuvan pörssitunnukset tarkoittavat
    iShares S&P Global Cons Discretionary (RXI)
    iShares S&P Global Industrials (EXI)
    iShares S&P Global Materials (MXI)
    iShares S&P Global Finance (IXG)
    iShares S&P Global Healthcare (IXJ)
     
    Toimialoista voi sanoa, että ne kulkevat suhdannekuvan mukaan: suhteellisesti menestyviä toimialoja ovat terveydenhoito ja kuluttajasektori, keskitasolla ovat teollisuustuotteet ja rahoitus sekä hännänhuippuna raaka-aineiden jalostus.
    Tosin rahoitus oikeastaan kuuluisi jälkisyklisiin ja nyt kohtuudella menestyjiin, mutta sektorilla on omat tunnetut ongelmansa.
  2. Tässä lukuja HEX-toimialoilta lukuja

    Toimialat viimeisen kuukauden aikana parhaasta huonoimpaan.

     

    Nimi

    Bitmap

    Muutos% 1 v

     
     

     
     

    Terveydenhuolto

    -34,76 %

     

    Rahoitus

    -35,49 %

     

    Yhdyskuntapalvelut

    -40,65 %

     

    Tietoliikennepalvelut

    -43,22 %

     

    Perusteollisuus

    -44,55 %

     

    OMX Helsinki CAP

    -48,56 %

     

    Päivittäistavarat

    -49,82 %

     

    Kulutustavarat ja -palvelut

    -52,80 %

     

    Energia

    -53,79 %

     

    Informaatioteknologia

    -59,68 %

     

    Teollisuustuotteet ja -palvelut

    -60,65 %

     

     

    Toimialat viimeisen vuoden aikana parhaasta huonoimpaan.

     

    Nimi

    Bitmap

    Muutos% 1 kk

     
     

     
     

    Perusteollisuus

    4,51 %

     

    Terveydenhuolto

    2,20 %

     

    Tietoliikennepalvelut

    2,12 %

     

    Rahoitus

    -1,33 %

     

    Päivittäistavarat

    -3,10 %

     

    Yhdyskuntapalvelut

    -6,59 %

     

    Energia

    -6,63 %

     

    OMX Helsinki CAP

    -6,94 %

     

    Informaatioteknologia

    -13,57 %

     

    Kulutustavarat ja -palvelut

    -16,51 %

     

    Teollisuustuotteet ja -palvelut

    -19,56 %

     

     

    Eli samalla lailla menestys kulkee sektorianalyysin mukaisesti. Parhaiten pärjänneitä aloja ovat terveydenhuolto, rahoitus, yhdyskuntapalvelut ja tietoliikenne.

    Viimeisen kuukauden nousuyritykset ovat sitten nostaneet perusteollisuuden kuukauden nousijoiden kärkeen.

     

Comments are closed.

Related Posts

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia