USA:n osakkeet pärjänneet hyvin viimeisen kolmen kuukauden aikana

Oheisen kolmen kuukauden vertailevan aikasarjan mukaan  parhaiten ovat pärjänneet USA:n osakkeet (S&P 500) kun taas Venäjä on ollut näistä tämän vertailun indekseistä heikoin. Venäjän heikkous ei ole viimeisten tapahtumien valossa yllätys mutta USA:n vahvuus on mielestäni ollut hieman yllättävää. Dollarin kallistuminen kertoo samaa viestiä – sijoittajat luottavat USA:n talouteen.

Oheisessa kuvassa on verrattu seuraavia dolllareissa noteerattuja (ETF) indeksejä:

  • EWD: Ruotsi
  • EWG: Saksa (DAX)
  • GSPC: S&P500   
  • FXI: Kiina
  • EWJ : Japani
  • RSX: Venäjä

 

One thought on “USA:n osakkeet pärjänneet hyvin viimeisen kolmen kuukauden aikana

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto