Asuntojen hinnat laskevat ja kauppaa tehdään vähän kun uusien asuntolainojen korko on 4,2%

Asunnot ja metsä

Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat heinäkuussa koko maassa 2,6 % edellisestä vuodesta, mutta pysyivät ennallaan edelliseen kuukauteen verrattuna. Pääkaupunkiseudulla vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 3,3 % ja Helsingissä peräti 4,5 % vuoden takaisesta.

”Erityisesti pettymys on pääkaupunkiseutu ja varsinkin Helsinki. Helsingissä hinnat ovat tulleet nyt jo kahtena kuukautena alaspäin, eli jos jotain orastavaa toiveikkuutta noususta aiemmin olikin, se on sulanut pois. Mistään romahduksesta ei ole kysymys, mutta uutiset ovat selvästi negatiivisia”, kertoo PTT:n ekonomisti Veera Holappa.

Asunnonostoaikeet ovat edelleen matalalla, mitä voi selittää kuluttajien heikko luottamus talouteen ja työttömyyden uhka. Korkojen lasku saattaa helpottaa tilannetta, mutta ainakaan vielä se ei ole saanut markkinoita virkoamaan.

Asuntolainoja nostetaan vähemmän kuin aiemmin

Suomen Pankin tilaston mukaan (kuva) uusia asuntolainoja on tänä vuonna nostettu vähemmän kuin viiteen vuoteen. Kauppoja tehdään lukumääräisesti kolmanneksen vähemmän kuin parhaina aikoina.

Suomalaisten kotitalouksien lainavastuut liittyvät lähinnä asumiseen

Suomalaisten kotitalouksien lainavastuista suurin osa (97 Mrd€), on henkilökohtaisia asuntolainoja ja asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja (45 Mrd€). Kulutusluottoja (17,9 mrd€) euroa ja muita lainoja (17,4 mrd€) on huomattavan vähän. Uusien asuntolainojen vähäinen määrä tarkoittaa sitä, että lainoja maksetaan nyt takaisin enemmän kuin niitä otetaan.

Uusien asuntolainojen keskikorko on 4,2 %

Uusien asuntolainanostojen keskikorko oli 4,22 % heinäkuussa. Korkotaso ja vajaa parikymmentä vuotta laskenut elintaso lienevät pääsyitä asuntojen hintojen laskuun.

Suurin osa asuntolainoista on sidottu euriborkorkoihin, lähinnä 12 kk euriborkorkoon. Tämä tarkoittaa sitä, että lainan korkoa tarkistetaan kerran vuodessa.

 

Related Posts

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo

Yhteiskunta

Yrittäjästatuksella (esim toiminimellä) toimimista helpotetaan ja sähköiset alustat voivat tarjota yrittäjästatuksella toimiville urakoita

Euroopan unioni on säätänyt alustatyödirektiivin, jonka mukaan alustatyötä (ja muita urakoita) tulee voida tehdä niin yrittäjänä kuin työsuhteessakin.

Monet maat, kuten Suomi, ovat pyrkineet pakottamaan kansalaisiaan

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia