Aurinko paistaa tänä kesänä osakesijoittajalle

Aurinko paistaa Nordean Lippo Suomisen mukaan osakesijoittajalle kesälläkin.

Osakkeiden laskulle ei ole mitään syytä. Maailmantalous, yrityksen tulokset ja korot ovat kaikki osakesijoittajan puolella.

Moni sijoittaja on valmistautunut korjausliikkeseen pitämällä runsaasti käteistä. Mutta odottavia on paljon ja käteistä on paljon ja niinpä laskua ei tule kun joku kuitenkin lähtee ostoksille jo ennen kuin edes viiden prosentin korjausliikettä ehtii tapahtua.

Nordea suosittaa nyt ennen kaikkea Euroopan osakemarkkinoita. Talouskehitys on ollut hyvää, osakkeet ovat kohtuullisesti arvostettuja ja yritysten tuloskehitykseltä voi odottaa paljon.

Lisää tietoa: Nordea viikkoraportti

Related Posts

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi

Sijoittaminen

Microsoft halventunut passelisti

Microsoftin jo kesästä laskussa ollut osake nytkähti reippaammin alas, kun markkinoille levisi huhu sen laskeneista AI-myyntikiintiöistä. Jo pelkkä sana “quota cut” riitti nostamaan pintaan pelot tekoälyn kaupallistamisen hankaluuksista.

Microsoft