Aurinko paistaa tänä kesänä osakesijoittajalle

Aurinko paistaa Nordean Lippo Suomisen mukaan osakesijoittajalle kesälläkin.

Osakkeiden laskulle ei ole mitään syytä. Maailmantalous, yrityksen tulokset ja korot ovat kaikki osakesijoittajan puolella.

Moni sijoittaja on valmistautunut korjausliikkeseen pitämällä runsaasti käteistä. Mutta odottavia on paljon ja käteistä on paljon ja niinpä laskua ei tule kun joku kuitenkin lähtee ostoksille jo ennen kuin edes viiden prosentin korjausliikettä ehtii tapahtua.

Nordea suosittaa nyt ennen kaikkea Euroopan osakemarkkinoita. Talouskehitys on ollut hyvää, osakkeet ovat kohtuullisesti arvostettuja ja yritysten tuloskehitykseltä voi odottaa paljon.

Lisää tietoa: Nordea viikkoraportti

Related Posts

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 2: sopeutumisrahan määrä

Kansanedustaja voi eduskuntakautensa päätyttyä saada sopeutumisrahaa yhteensä melkein miljoonan euron verran! Onko tässä mieltä? Tämä on jatkoa edeltävälle videolle, jolla käsittelin sopeutumisrahan kestoa.

https://www.youtube.com/shorts/ZqGmUiUZ7P8