Aurinko paistaa tänä kesänä osakesijoittajalle

Aurinko paistaa Nordean Lippo Suomisen mukaan osakesijoittajalle kesälläkin.

Osakkeiden laskulle ei ole mitään syytä. Maailmantalous, yrityksen tulokset ja korot ovat kaikki osakesijoittajan puolella.

Moni sijoittaja on valmistautunut korjausliikkeseen pitämällä runsaasti käteistä. Mutta odottavia on paljon ja käteistä on paljon ja niinpä laskua ei tule kun joku kuitenkin lähtee ostoksille jo ennen kuin edes viiden prosentin korjausliikettä ehtii tapahtua.

Nordea suosittaa nyt ennen kaikkea Euroopan osakemarkkinoita. Talouskehitys on ollut hyvää, osakkeet ovat kohtuullisesti arvostettuja ja yritysten tuloskehitykseltä voi odottaa paljon.

Lisää tietoa: Nordea viikkoraportti

Related Posts

Yhteiskunta

Diplomatiaa

Kun tieto Stalinin kuolemasta julkaistiin, Kekkonen kiirehti jo samana päivänä lausumaan radiossa: ”Meillä suomalaisilla on se käsitys – ja monien tosiasioiden perusteella uskomme olevamme oikeassa – että generalissimus Stalin