Aurinko paistaa tänä kesänä osakesijoittajalle

Aurinko paistaa Nordean Lippo Suomisen mukaan osakesijoittajalle kesälläkin.

Osakkeiden laskulle ei ole mitään syytä. Maailmantalous, yrityksen tulokset ja korot ovat kaikki osakesijoittajan puolella.

Moni sijoittaja on valmistautunut korjausliikkeseen pitämällä runsaasti käteistä. Mutta odottavia on paljon ja käteistä on paljon ja niinpä laskua ei tule kun joku kuitenkin lähtee ostoksille jo ennen kuin edes viiden prosentin korjausliikettä ehtii tapahtua.

Nordea suosittaa nyt ennen kaikkea Euroopan osakemarkkinoita. Talouskehitys on ollut hyvää, osakkeet ovat kohtuullisesti arvostettuja ja yritysten tuloskehitykseltä voi odottaa paljon.

Lisää tietoa: Nordea viikkoraportti

Related Posts

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla

Talous Yhteiskunta

Persianlahden kolme skenaariota: Pitkittyvä asemasota

Persianlahden sodan kolmesta ilmeisestä skenaariosta olemme toistaiseksi siirtyneet vähemmän dramaattiseen joskin silti vaikutuksiltaan tuskalliseen asemasotaan. Varsinaiset sotatoimet lakkasivat, toisaalta sotkuinen kompromissi pysyy yhä kaukana.
Seisovassa asemasodassa

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi