Cisco – aika ostaa Nokia Siemens Networks?

Voimakkaasti kasvava maailmanlaajuinen tietoliikenneverkko pohjautuu ns. IP-pakettidatateknologiaan (IP=Internet Protocol). Piilaaksolainen Cisco Systems on kyseisen teknologian pioneeri ja markkinajohtaja juurten ulottuessa 1970/80-luvun vaihteeseen. Laajakaistaisten pakettidataverkkojen toteutus alkoi yritysten ja julkishallinnon paikallisverkoista 1980-luvulla ja laajeni 1990-luvun lopulla internet-palveluiden paineessa teleoperaattoreiden optisiin runkoverkkoihin ja siitä edelleen 2000-luvulla kattamaan myös mobiiliverkot. Cisco investoi aikoinaan voittavaan teknologiaan sekä kasvoi ja kehittyi  voimakkaasti onnistuneiden yritysostojen avulla.

Voimakkaasti kasvavana markkinana IP-verkot on houkutellut runsaasti kilpailijoita. Pitääkseen katteet kunnossa (20% pinnassa oleva nettovoitto!) Cisco on laajentanut ratkaisutarjontaansa korkeamman lisäarvon järjestelmiin. Tästä esimerkkinä verkon yli toimivat yhteistyöratkaisut, jotka mahdollistavat eri puolilla maailmaa olevien henkilöiden ja työryhmien työskentelyn videon ja jaetun materiaalin välityksellä ilman korkeita matkustus- ja muita ajankäyttökustannuksia. Kyseiset liiketoimintalaajennukset on toteutettu tehokkaasti kyseisten alojen huippuyrityksiä ostamalla ja ne viisaasti Cisco-perheeseen sulauttamalla.
Cisco julkisti eilen Q2/2012 tuloksen: liikevaihto 11,5 BUSD (y-o-y kasvu 11%) ja nettovoitto 2,2 BUSD. Yrityksellä on kassassa noin 50 BUSD.

Nokia Siemens Networks (NSN) toteuttaa parhaillaan mobiiliin laajakaistaan keskittyvää strategiamuutostaan karsimalla ydinalueen ulkopuoliset liiketoiminnat ja niiden kustannukset. Muutoksen jälkeen NSN edustaa teknologia- ja liiketoiminta-aluetta, joka on kasvava ja joka puuttuu tällä hetkellä Ciscon portfoliosta. Yritysoston hinnaksi voisi arvioida 10 – 15 BUSD, josta puolet tulisi Nokian kassaan toisen puolen mennessä Siemensille. Kaupalla olisi positiivinen vaikutus sekä Nokian (markkina-arvo 20 BUSD) että Ciscon (markkina-arvo 110 BUSD) arvostuksiin.
 

Related Posts

Talous

Lähes puolet yritystoiminnan palveluksessa olevista suomalaisista työskentelee perheyrityksessä

Aalto yliopiston professori Samuli Knüpferin tutkimus paljastaa, että perheyritykset edustavat Suomessa 73 prosenttia yrityksistä. Ne vastaavat 42 prosentista työllisyydestä, 31 prosentista liikevaihdosta ja 22 prosentista

Asunnot ja metsä

Asuntomarkkinat laskevat vielä tänäkin vuonna

Asuntomarkkinoiden tunnelmat pysyvät apeina vielä tänäkin vuonna, kertoo Pellervon taloustutkimus PTT:n ennuste. Vanhojen kerrostaloasuntojen hintojen arvioidaan laskevan tänä vuonna koko maassa yhden prosentin. Kerrostaloasuntojen hintojen

Asunnot ja metsä

Vuokra-asuntotuotannon yritystuet ovat tuhonneet asuntomarkkinat ja aiheuttaneet asuntomarkkinoiden lamaa

Valtion pitkään jatkunut mittava korkotuki vuokra-asuntotuotantoon on johtanut pienten asuntojen ylitarjontaan asuntomarkkinoilla.

– Asuntomarkkinat tarvitsevat myös vapaarahoitteista uudisasuntotuotantoa. Viime vuosina tuotanto on painottunut voimakkaasti pelkästään vuokra-asuntoihin,

Talous Yhteiskunta

Suunniteltu eläkeuudistus rapauttaa Suomen talouselämän hallintamallia vaikka kohti markkinataloutta pitäisi edetä

Etla kiinnittää tuoreessa raportissaan huomiota siihen että viime vuonna neuvoteltu työeläkeuudistus säilyttää työmarkkinajärjestöillä vallan tulevista eläkemaksuista ja seuraavista uudistuksista. Käytäntö on hyvän hallintotavan vastainen pitäessään