Eläkkeensaajien Keskusliitto ei kannata painopisteen siirtämistä kulutusveroihin

Elakkeensaajien Keskusliitto (EKL) ry mielestä Veronmaksajain Keskusliiton eilen julkistama talousohjelma tuleville vuosille ja sen mukainen kulutusverotuksen kiristäminen rankaisisi suhteettoman paljon pienituloisia.

Välillisten verojen korotuksia ei voida missään nimessä toteuttaa mekaanisesti huomioimatta niiden vaikutuksia maamme vähävaraisten toimeentuloon.

Tuloverotuksen keventämisen osalta Veronmaksajain esitys on sen sijaan oikeudenmukainen verrattuna alivaltiosihteeri Martti Hetemäen vetämän verotuksen kehittämistyöryhmän raporttiin. Tämä ansaitsee kiitokset. Eläkkeensaajat maassamme odottavatkin tulevalta hallitukselta ja sen ohjelmalta oikeudenmukaisuutta tulevissa veroratkaisuissa.

– Puheet veronalennuksista sopivat aika huonosti siihen yhtälöön, jossa kaikkien tiedossa on se tosiasia, että sosiaali- ja terveyspalvelujen tarve vain kasvaa tulevaisuudessa. Tähän haasteeseen vastaamisen on oltava ykkösasioiden joukossa seuraavalla vaalikaudella, toteaa Eläkkeensaajien Keskusliiton toiminnanjohtaja Timo Kokko.

Related Posts

Sijoittaminen

Automaattikaupankäynti S&P 500-osakkeilla

Päätin kokeilla miten automaattikaupankäynti sujuisi tekoälyn avulla. Avasin tilin amerikkalaiselle Alpaca-välittäjälle, joka on keskittynyt juuri tällaiseen kaupankäyntiin.

Sijoitin tilille kuukausi sitten 100 000 taalaa leikkirahaa. Tämän voi

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme