2 thoughts on “Elpymisen merkkejä, osa 4

  1. Ennakoimisen ongelma…

    … on myös siinä, että potentiaaliset tekijät voivat olla melko riidattomia. mutta niiden aktualisoituminen ("laukeaminen") on peräti vaikeaa ennakoida täsmällisesti. Itse olen koko ajan kiinnittänyt huomiota USA:n ja Välimeren maiden epästabiiliin tilanteeseen.

    Aivan viime päivien kuva on, että markkkinat ovat nyt keksineet vanhan suomalaisen sananparren "Hullu mies Huittista syö enemmän kuin tienaa." Ikävää, ettei Bush Jr reagoinut USA:n talouden epätasapainoon varmistettuaan toisen kautensa. Niin tehdessään hän olisi varmistanut itselleen paremman "legacyn", joka lienee toisen kauden lähes tärkein tavoite  

     

    T. Juha

  2. Krugman pelasti päivän…

    … ei se Kreikka niin paha ole 🙂 odottakaas uutisia Espanjasta 🙁

    jousimies

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

USA:n tavoittena on Euroopan hajaantuminen kansallisvaltioiksi

USA:n turvallisuusstrategia ”National Security Strategy” on kauniisti kirjoitettu, selkeä kuvaus, joka selkeytensä vuoksi todennäköisesti määrittelee maailman toimintatapaa moniksi vuosiksi eteenpäin.
USA ajaa muiden kansallisvaltioiden tapaan vain

Kevyttä

Suomalaiset uskovat, että menestyvää yritystoimintaa syntyy avustuksilla

Suomalaisten suuri valtaosa luulee edelleen että kehitystä edistetään parhaiten yrityksille annettavien avustusten avulla. LähiTapiolan mukaan vain yksi prosentti arvioi että yritystuet pääasiassa haittaavat kehitystä. Tuo