2 thoughts on “Elpymisen merkkejä, osa 4”

  1. Ennakoimisen ongelma…

    … on myös siinä, että potentiaaliset tekijät voivat olla melko riidattomia. mutta niiden aktualisoituminen ("laukeaminen") on peräti vaikeaa ennakoida täsmällisesti. Itse olen koko ajan kiinnittänyt huomiota USA:n ja Välimeren maiden epästabiiliin tilanteeseen.

    Aivan viime päivien kuva on, että markkkinat ovat nyt keksineet vanhan suomalaisen sananparren "Hullu mies Huittista syö enemmän kuin tienaa." Ikävää, ettei Bush Jr reagoinut USA:n talouden epätasapainoon varmistettuaan toisen kautensa. Niin tehdessään hän olisi varmistanut itselleen paremman "legacyn", joka lienee toisen kauden lähes tärkein tavoite  

     

    T. Juha

  2. Krugman pelasti päivän…

    … ei se Kreikka niin paha ole 🙂 odottakaas uutisia Espanjasta 🙁

    jousimies

Comments are closed.

Related Posts

Salkun rakenne Sijoittaminen

Automaattinen kaupankäynti tekoälyn avulla

https://auto-trade-buddy-78.lovable.app/public

Muutin autotraderiani hieman aggressiivisemmaksi. Tavoitteena on ylittää S&P-indeksi kymmenellä prosenttiyksiköllä. Tällä hetkellä mennään samaa tahtia. Joka sekään ei ole huono, lähes 30% vuositasolla.
Uudet toimintaperiaatteet
1. Objective