2 thoughts on “Elpymisen merkkejä, osa 4”
Comments are closed.
Comments are closed.
Kaizun salkku tuotti viimeisen 3kk aikana tyydyttävät 4,4% kun pohjoismainen vertailuindeksi OMXN40 tuotti 2,9%. (lisää…)
Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu
Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa. Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos
Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas

Ennakoimisen ongelma…
… on myös siinä, että potentiaaliset tekijät voivat olla melko riidattomia. mutta niiden aktualisoituminen ("laukeaminen") on peräti vaikeaa ennakoida täsmällisesti. Itse olen koko ajan kiinnittänyt huomiota USA:n ja Välimeren maiden epästabiiliin tilanteeseen.
Aivan viime päivien kuva on, että markkkinat ovat nyt keksineet vanhan suomalaisen sananparren "Hullu mies Huittista syö enemmän kuin tienaa." Ikävää, ettei Bush Jr reagoinut USA:n talouden epätasapainoon varmistettuaan toisen kautensa. Niin tehdessään hän olisi varmistanut itselleen paremman "legacyn", joka lienee toisen kauden lähes tärkein tavoite
T. Juha
Krugman pelasti päivän…
… ei se Kreikka niin paha ole 🙂 odottakaas uutisia Espanjasta 🙁
jousimies