Euro on nyt tasapainossa suhteessa dollariin

Euro on LähiTapiola:n pääekonomistin Jari Järvisen mukaan nyt suurin piirtein tasapainossa suhteessa dollariin eikä suuria korjausliikkeitä ole odotettavissa. Pörssimarkkinoiden maailmanlaajuiset tuotot ovat Euroalueen sijoittajien kannalta olleet tänä vuonna heikompia kuin esimerkiksi dollarialueen sijoittajan kannalta. Ero johtuu Euron vahvistumisesta. 

Valuuttariskeiltä ei Jari Järvisen mukaan voi kokonaan suojautua ja siksi Euroalueen ulkopuolelle sijoittavan pitää hyväksyä että valuuttariski joskus toteutuu.  (Liitteenä 2 min haastattelu)

Related Posts

Lajittelematon

Uutinen juhannuksen varjosta

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen toimeksiannosta professori Samuli Knüpfer on nimitetty selvityshenkilöksi, jonka tehtävänä on arvioida mahdollisuuksia soveltaa Ruotsin rahastoeläkemallin (premiepension) Suomessa. Selvityshenkilön toimikausi päättyy vuoden tammikuussa

Salkun rakenne

Oman salkun analysointityökalu

Analysoi salkkusi
 

Tein työkalun portfolion analysointiin ja uudelleentasapainottamiseen.

Kaikki käsitellään vain selaimessasi, eikä sitä tallenneta mihinkään.

https://my-portfolio-analyzer.lovable.app/

Valitse kieli oikeasta yläkulmasta

Tuo portfoliosi Excel-muodossa (huomioi osaketunnusten loppuosat, joita tarvitaan