Euron kallistuminen on syönyt kansainvälisen sijoittajan tuotot

Kansainvälisillä osakemarkkinoilla alkoi kesäkuun alussa pieni kesädroppi. Heinäkuu on tuonut pientä piristystä Suomeen ja Intiaan. Molempiin ovat syynä piristyvät paikalliset talousluvut ja teollisuuden luottamus.

Onko kesädropille hyvää syytä? Eipä taida olla. Korot ovat edelleen ennätysalhaalla eikä makrotaloudesta ole tullut huonoja uutisia. Osakkeet vaan tapaavat laskea kesäisin.

Euron kallistuminen on pitänyt tuotot negatiivisina

Euron kallistuminen on tuonut kansainvälistä hajautusta harrastavalle murhetta. Yllä olevassa kuvassa on osakkeiden hintakehitystä dollareina. Kehitys on euroina laskettuna vaatimattomampaa, jopa laskevaa. Euro on vuoden alun jälkeen vahvistunut peräti 10% suhteessa dollariin ja oheisia käyriä pitää pudottaa 10% verran jotta päästään Euroissa laskettuihin tuottoihin. Euroissa laskien vain Intia ja Suomi ovat tuottaneet positiivista tuottoa kansainväliselle sijoittajalle. 

Euroan arvo (Lähde: Barcharts)

 

Lisää tietoa: 

Piksun maaindeksit

Piksun valuuttasivut

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat