Eurostat: EU:n yristysten investoinnit hienoisessa nousussa

Eurostatin tiedotteen mukaan EU- yritysten investointitaso nousi Q2-2010 hienoisesti verrattuna edelliseen kvartaaliin, tasolle 19.9% (19.6%). Taso on kuitenkin edelleen alle pitkäaikaisten keskiarvojen.

Myös liikevoitto% (ilman finanssialaa) nousi tasolle 37.7% (37.2%), mikä on melko normaali taso.

 

Graafin mukaan selvää trendiä ei ole vielä nähtävissä.

Eli tulosta yritykset jo tekevät, mutta eivät vielä investoi.

Related Posts

Talous

Valtiollinen tuki vauhdittaa tai hidastaa pk-yrityksen kehittymistä – ratkaisevaa on miten paljon yritykselle jää päätösvaltaa

Valtiollinen tuki voi vauhdittaa pk-yrityksen kansainvälistymistä, mutta se voi myös hidastaa prosessia tai aiheuttaa merkittävää vahinkoa. Uuden tutkimuksen mukaan ratkaisevaa on, kuinka paljon päätösvaltaa yrityksen

Salkun rakenne Sijoittaminen

Yhteenveto screenereistäni

Olen kirjoitellut viime aikoina kolmesta screener-työkalusta, jotka etsivät tietynlaisia osakkeita. Dividend-screenerissä päääpaino on kestävässä osingossa, quality-screenerissä laadussa ja tenbagger-screenerissä kasvussa.

Mainitut kolme screeneriä löytyvät sivustolta

https://osakevalinta.lovable.app/

kohdasta Tools.

Tämä