Eurostat: Vähittäiskaupan volyymi laski euroalueella 0.2% syyskuussa

Eurostatin tiedotteen mukaan vähittäiskaupan volyymi laski syyskuussa 0.2% euroalueella ja 0.1% EU:ssa.

Vuositasolla muutokset oliva +1.1% euroalueella ja +1.3% EU:ssa.

Kuukausitasolla lasku oli voimakkainta Saksassa (-2.3%), Portugalissa (-1.4%) ja Irlannnissa (-1.0%).  Voimakkain nousi nähtiin Belgiassa (+1.9%), Puolassa (+1.6%) ja Itävallassa (+1.5%).

Suomessa nähtiin 0.5% nousu.

Alhasisin volyymi-indeksi (100= 2005) niistä maista joista tieto on satavana oli Espanja (90.1) ja korkein Romaniassa (150.5). Suomessa indeksi oli 114.

Related Posts

Sijoittaminen

Paska osuu osakemarkkinoilla tuulettimeen joko syksyllä tai keväällä

Tarkoitan otsikossa sitä, että Yhdysvaltojen S&P500 indeksin nopeat pörssilaskut tapahtuvat yleensä joko syksyllä tai keväällä. Laskut voivat jatkua, mutta noina aikoina ne yleensä jyrkkenevät nopeasti.

Kevyttä Yhteiskunta

Suomalainen aateilmpiiri siirtyy kollektivismista kohti yksilön kunnoittamista ja yksilön vastuuta itsestään

Oikeistolaisuus ja kulttuuriliberaalisuus ovat EVA:n analyysin mukaan lisääntymässä. Tutkimus antaa viitteitä nopeasta asenneilmapiirin muutoksesta.

Puolet suomalaisista asemoi itsensä EVA tutkimuksen mukaan poliittiseen oikeistoon, vajaa kolmannes vasemmistoon ja

Salkun rakenne

Piksun ammattilaisten omat henkilökohtaiset salkut esittelyssä

Piksun analyysit osion viisi salkkua tarjoavat julkisuuteen oikeiden ammattilaisten henkilökohtaiset salkut:

SERGION LISTA

”Sergion lista” keskittyy pohjoismaiden ja USA:n markkinoille.  Sergion listalle valitaan yrityksiä, jotka saavat hyviä