Eurostat: Vähittäiskaupan volyymi laski euroalueella 0.2% syyskuussa

Eurostatin tiedotteen mukaan vähittäiskaupan volyymi laski syyskuussa 0.2% euroalueella ja 0.1% EU:ssa.

Vuositasolla muutokset oliva +1.1% euroalueella ja +1.3% EU:ssa.

Kuukausitasolla lasku oli voimakkainta Saksassa (-2.3%), Portugalissa (-1.4%) ja Irlannnissa (-1.0%).  Voimakkain nousi nähtiin Belgiassa (+1.9%), Puolassa (+1.6%) ja Itävallassa (+1.5%).

Suomessa nähtiin 0.5% nousu.

Alhasisin volyymi-indeksi (100= 2005) niistä maista joista tieto on satavana oli Espanja (90.1) ja korkein Romaniassa (150.5). Suomessa indeksi oli 114.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kannattaisi siirtyä tuottojen verottamisesta varallisuusverojen (esim. kiinteistövero) suuntaan

Pääomatuloveron ja/tai yhteisöveron osittainen korvaaminen varallisuusverolla (esim. kiinteistöverolla) olisi OECD:n mukaan järkevää. Tällä kannustettaisiin talouselämää uudistumaan ja panostamaan kasvuun ja tuottavuuteen.

Kaikki verot haittaavat jotain toimintaa

Yhteiskunta

Suomalaisten mielestä olisi tärkeää saada yrittäjiä, mutta yrittäjien kohtelua pidetään liian huonona

Suomalaisista 89 prosenttia ajattelee Suomen tarvitsevan kipeästi paljon enemmän kasvavia yrityksiä, mutta yrittäjien kohtelua pidetään huonona. Yli puolet suomalaisista (53 %) ja 64% yrittäjistä ajattelee,