Finanssiala: Suomen talous kasvaa ensi vuonna

Finanssialan keskusliitto on julkaissut finanssimarkkinakatsauksen, josta selviää muun muassa eri tutkimuslaistosten käsitykset Suomen talouden kehittymisestä vonna 2012 (viereinen taulukko).

Tutkimuslaitosten kannat ovat vähitellen lähentyneet toisiaan ja konsensus näyttää nyt loppusyksystä syntyneen siitä, että Suomen bruttokansantuotteen kasvu olisi ensi vuonna 1,2…1,5% suuruusluokkaa.

Pitkittyvää koko vuoden kestävää taantumaa tai lamaa ei yleensä ennusteta, mutta monien tutkimuslaitosten mukaan kasvu on heikointa alkuvuodesta 2012.

Related Posts

Sijoittaminen

Euroopan keskuspankin mukaan kulta on hyvä arvon säilyttäjä silloin kun ajat ovat levottomat

Euroopan keskuspankki kertoo raportissaan sijoittajille tärkeää informaatiota kullan soveltuvuudesta sijoitusinstrumentiksi:

Fyysinen kulta on antanut hyvää suojaa osakemarkkinoiden volatiliteettiä, talouspolitiikan äkkikäänteitä ja geopoliittisia riskejä vastaan.
Turvallisimpia

Sijoittaminen

Piksun ”USA screener” visualisoi yrityksen tärkeimmät piirteet

Piksun USA screener on kehittynyt käyttäjäystävällisemmäksi. Kustakin yrityksestä on nyt oheisen esimerkkikuvan mukainen yleisnäkymä, josta saa nopeasti käsityksen yrityksen soveltuvuudesta sijoituskohteeksi. (lisää…)