Finanssiala: Suomen talous kasvaa ensi vuonna

Finanssialan keskusliitto on julkaissut finanssimarkkinakatsauksen, josta selviää muun muassa eri tutkimuslaistosten käsitykset Suomen talouden kehittymisestä vonna 2012 (viereinen taulukko).

Tutkimuslaitosten kannat ovat vähitellen lähentyneet toisiaan ja konsensus näyttää nyt loppusyksystä syntyneen siitä, että Suomen bruttokansantuotteen kasvu olisi ensi vuonna 1,2…1,5% suuruusluokkaa.

Pitkittyvää koko vuoden kestävää taantumaa tai lamaa ei yleensä ennusteta, mutta monien tutkimuslaitosten mukaan kasvu on heikointa alkuvuodesta 2012.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Hyvä vai paha kupla

Jeff Bezos sai monien kulmakarvat nousemaan väittämälllä, että AI-kupla, toisin kuin edeltävät finanssikuplat, on ”hyvä” kupla. Tällainen hyvä kupla, kuten osittain 2000-luvun Internet-kuplakin, tuottaa hyödyllistä