Finanssiala: Suomen talous kasvaa ensi vuonna

Finanssialan keskusliitto on julkaissut finanssimarkkinakatsauksen, josta selviää muun muassa eri tutkimuslaistosten käsitykset Suomen talouden kehittymisestä vonna 2012 (viereinen taulukko).

Tutkimuslaitosten kannat ovat vähitellen lähentyneet toisiaan ja konsensus näyttää nyt loppusyksystä syntyneen siitä, että Suomen bruttokansantuotteen kasvu olisi ensi vuonna 1,2…1,5% suuruusluokkaa.

Pitkittyvää koko vuoden kestävää taantumaa tai lamaa ei yleensä ennusteta, mutta monien tutkimuslaitosten mukaan kasvu on heikointa alkuvuodesta 2012.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Suomen kansalaiset ovat läntisen Euroopan köyhimpiä mutta kaikki yrittävät silti sijoittaa osakkeisiin

Suomalaiset yksityishenkilöt kuuluvat länsi-Euroopan köyhimpiin, mutta ovat silti talousosaamiseltaan taitavimpia ja sijoittaminen pörssiosakkeisiin ja rahastoihin on yleisempää kuin muualla.
Suomalaiset sijoittavat ahkerasti osakkeisiin ja sijoitusrahastoihin
Suomi kuuluu

Sijoittaminen

Listaamattomiin yhtiöihin sijoittaminen on opettavaista ja haasteellista

Listaamattomiin yrityksiin sijoittaminen on haasteellista: tiedot sijoituskohteesta ovat yleensä puutteellisia, osakkeiden jälkimarkkina on olematon ja toiminta on muutaman avainhenkilön varassa.  Sijoittamista kannattaa kuitenkin harkita, jos

Sijoittaminen

Pörssikurssit pitävät pimeydestä – osakkeiden arvot tapaavat laskea kesällä

Sijoittajat saavat kesällä muuta ajateltavaa, kauppa on vaisua ja pörssikurssit laskevat. Ensimmäisen vuosipuliskon tuloskausi herättelee heinäkuussa sijoittajia, mutta vain hetkeksi. Elo ja syyskuu ovat taas