Hallitus esittää vuoden 2011 lisätalousarvioesityksessä uusia menoja ja velanottoa

Vuoden 2011 lisätalousarvioesitys eduskunnalle. Hallitus esittää uusia menoja ja lisää velanottoa.

Lisäbudjettiesityksessä varsinaisia tuloja vähennettäisiin 227 miljoonalla eurolla ja määrärahoja lisättäisiin 715 miljoonalla eurolla. Vuoden 2011 nettolainanottoa esitetään lisättäväksi 0,9 miljardilla eurolla. Valtion nettolainanotto olisi siten tänä vuonna 9,0 miljardia euroa. Sen seurauksena valtionvelan määräksi vuoden 2011 lopussa arvioidaan 84 miljardia euroa, mikä on noin 44,5 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.

Valtion budjettitalouden tasapaino vuonna 2011 (milj. euroa)

 

2011 budjetoitu

2011  lisätalousarvioesitys

2011 yhteensä

Tulot

42 456

 -227

42 230

Menot

50 527

  715

51 242

Varsinainen alijäämä

  8 071

  941

  9 012

Lähde: Valtiovarainministeriö / STT

One thought on “Hallitus esittää vuoden 2011 lisätalousarvioesityksessä uusia menoja ja velanottoa

  1. Miksi epätasapaino

     

    Mihin kummaan valtiontalouden tasapaino oikein on hävinnyt. Kreikkaan ja Irlantiin vai. Eihän valtion tuloissa ja menoissa pitäisi olla mitään muuta radikaalia muutosta parissa vuodessa kun talous oli vielä tasapainossa.

    Vai valehdellaanko meille näin vaalien alla.

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen

Paras yritys vai varmin sijoitus?

Täsmennän erästä puolta aiemmassa tekstissäni.

Vertauksen mukaan kävellessään ihminen tavallaan kaatuu eteenpäin. Jottei lentäisi nenälleen, pitää ottaa uusi askel.

Jotta yritykset pärjäisivät kilpailussa, niiden on investoitava, otettava

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Yllättävän hyvä vuosi

Ensi vuodelle mentäessä talouden huolet ovat pitkälti samat kuin tänä vuonna – Kiinan ylimitoitettu vienti ja valtavat datakeskusinvestoinnit.

Tästä vuodesta ei pitänyt tulla hyvää sijoitusvuotta. Trumpin

Asunnot ja metsä

Asuntorakentajien ahdinko jatkuu

Hypon asuntomarkkinakatsauksen mukaan sekä uusien asuntojen aloitukset että valmistuvien asuntojen lukumäärä painuvat alimmilleen liki 60 vuoden tilastohistoriassa. Hinnat laskivat kolmatta vuotta peräkkäin. Asuntorakentajien ahdinko näyttäisi