IFO:n mittaama suhdannetilanne indikoi pörssinousua

Suhdannekierto lähestyy vaihetta, jossa pörssiosakkeiden arvonnousut ovat maltillisia.  Alla on suhdannetilanne saksalaisen IFO tutkimuslaitoksen mittaamana.

– Nousuvaiheessa (Upswin) odotukset ovat korkealla mutta talous ei vielä kasva.
– Korkeasuhdanteessa (Boom) sekä odotukset että kasvu ovat voimakkaita.
– Laskusuhdanteessa (Downswing) odotukset ovat heikot mutta talous kuitenkin vielä kasvaa
– Lama (Recession) vaiheessa sekä odotukset että kasvu ovat heikkoja
 
Yleensä suhdanne kiertää nelikenttää kellon lailla siten, että pörssikurssit alkavat nousta noin klo 8.00 aikoihin ja karhumarkkinat (lasku) alkaa noin klo 14.30. Nyt suhdannekierto on edennyt suurin piirtein klo 13.30 kohdalle ja voimme vielä odottaa mukavia tuottoja.

Suhdannekellon tilanne (Lähde: ifo-group.de)

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Piksu toimitus selvitti mistä maista voi ostaa osakkeita ilman huolta siitä, että joutuisi maksamaan osingoista tai arvonnosusta enempää veroa kuin suomalaisista osakkeista . Seuraavat maat

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa