IMF: Maailmantalouden elpymisen vetureina toimivat kehittyvät maat ja USA

IMF julkaisi tammikuun lopussa ennusteensa maailmantalouden kehityksestä. IMF:n mukaan talouspoliittiset toimet ovat pienentäneet Euroalueen ja USA:n akuuttia riskiä. Japanin elvytyssuunnitelmat tukevat lyhyen tähtäimen kasvua niin, että Japanin talous nousee lyhyestä taantumasta. Myös useat kehittyvät maat ovat tehneet kasvua tukevia rakenteellisia toimia, jotka auttavat näiden maiden taloutta.

IMF ennustaakin globaalin talouden piristyvän 3,5% kasvuun, kun kasvu viime vuonna oli vain 3,2% suuruusluokkaa.  Kasvun vetureina toimivat IMF:n mukaan kehittyvät maat ja USA.

IMF:n talouskasvuennuste (Lähde: IMF)

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden osinkoverotus toimii Ruotsin, Hollannin, Englannin, USA:n ja Kanadan osalta automaattisesti oikein

Piksu toimitus selvitti mistä maista voi ostaa osakkeita ilman huolta siitä, että joutuisi maksamaan osingoista tai arvonnosusta enempää veroa kuin suomalaisista osakkeista . Seuraavat maat

Salkun rakenne Sijoittaminen

Osakeanalyysi (Sergion lista)

https://piksu.net/sergio/

Osakeanalyysissani on mukana reilu 100 yhtiötä, joista noin puolet on myös salkussani.

Pyrin seuraamaan näitä yhtiöitä monipuolisesti, vertaamaan niitä toisiinsa ja pisteyttämään eri kiriteerien avulla,

Yhtiökohtainen seuranta

Seurannassa