IMF: Maailmantalous kasvaa tasaista 4% vauhtia

IMF ennustaa huhtikuun katsauksessaan maailmantaloudelle hieman piristyvää, noin 4% luokkaa olevaa kasvua.

Kehittyvät taloudet kasvavat IMF:n mukaan tänä vuonna noin 6% nopeudella kun kehittyneiden maiden kasvu jää 1,5…2% luokkaan. Poikkeuksen muodostaa Euroalue, jonka talouskasvu mataa Espanjan ja Italian vuoksi lähellä nollaa tai jopa miinusmerkkisenä. Euroalueen reaalitalous näyttäisi vahvistuvan vasta ensi vuonna.

Talouskasvu vuonna 2012 (Lähde: IMF World Economic Outlook)

Talouskasvun veturina toimii kehittyvien maiden kulutuskysyntä, joka imee tuotteita ja palveluita. Kiinan ja USA:n välinen kaupan epätasapaino on sulanut tai sulamassa ja suurimmat talousalueiden väliset epätasapainot ovat nyt öljyä tuottavien maiden ja muun maailman välillä.

Huolimatta ennustetusta melko tasaisesta 4% kasvusta IMF kuitenkin varoittaa maailmantaloutta uhkaavista mahdollisista riskeistä, jotka voivat toteutuessaan muuttaa kokonaiskuvan. 

Related Posts

Lajittelematon Sijoittaminen

Kullan hinta on kautta historian mitannut epävarmuutta ja huolta tulevasta

Kullan hinta on aina ollut korkealla silloin kun maailmassa on paljon epävarmuutta, mutta inflaatiosuojaksi kultaharkoista ei ole.

Kullan inflaatiokorjattu markkinahinta on ollut korkealla silloin kun on

Yhteiskunta

Työttömyyden ytimeen on yksinkertainen syy: palkanmuodostuksen kankeus

Tilastokeskuksen tietojen mukaan yhä useampi suomalainen haluaa töihin, mutta työpaikkoja ei ole riittävästi tarjolla ja monet päätyvät työttömiksi.

Markkinatalous toimisi niin, että työtä tarjotaan hieman alemmilla

Lajittelematon

Nordea, leveäharteinen kilpikonna

Nordea on etenkin viime vuosina saanut liiketoimintansa kuntoon, siivonnut riskit ja rakentanut tuloksenteosta ennustettavaa. 2025 tilinpäätös vahvistaa tarinan – mutta samalla paljastaa ristivedon yhtiön suorittamisen ja osakkeen ostoriehan