IMF: Maailmantalous kasvaa tasaista 4% vauhtia

IMF ennustaa huhtikuun katsauksessaan maailmantaloudelle hieman piristyvää, noin 4% luokkaa olevaa kasvua.

Kehittyvät taloudet kasvavat IMF:n mukaan tänä vuonna noin 6% nopeudella kun kehittyneiden maiden kasvu jää 1,5…2% luokkaan. Poikkeuksen muodostaa Euroalue, jonka talouskasvu mataa Espanjan ja Italian vuoksi lähellä nollaa tai jopa miinusmerkkisenä. Euroalueen reaalitalous näyttäisi vahvistuvan vasta ensi vuonna.

Talouskasvu vuonna 2012 (Lähde: IMF World Economic Outlook)

Talouskasvun veturina toimii kehittyvien maiden kulutuskysyntä, joka imee tuotteita ja palveluita. Kiinan ja USA:n välinen kaupan epätasapaino on sulanut tai sulamassa ja suurimmat talousalueiden väliset epätasapainot ovat nyt öljyä tuottavien maiden ja muun maailman välillä.

Huolimatta ennustetusta melko tasaisesta 4% kasvusta IMF kuitenkin varoittaa maailmantaloutta uhkaavista mahdollisista riskeistä, jotka voivat toteutuessaan muuttaa kokonaiskuvan. 

Related Posts

Sijoittaminen

Osakkeiden valinnan puntaroinnista, tapaus Rolls Royce

Osakepoiminta on monella tavalla haastavaa. Puntaroimista vaativat lukuisat tekijät, yhtenä niistä yhtiön suhteellinen asema verrokkiensa joukossa.
Pulma tiivistyy vaikkapa lentokonemoottorimarkkinassa, yhdessä maailman keskittyneimmistä teollisuudenaloista. Käytännössä kolme

Sijoittaminen

Tulosennusteiden päivitys

https://www.sinisaariconsulting.com/tools/finnish_dashboard.html

EBIT-ennusteita muutettu vain vähän. P/E-luku on edullisin Valmetilla. Valmetin shorttipositiot ovat myös pienentyneet. Valmet on edullinen myös PEG-luvulla mitattuna, samoin Nokian Renkaat. Renkaiden lukuun vaikuttaa