IMF: Monia mustia joutsenia maailmantalouden vesissä

  IMF:n pääjohtaja Dominique Strauss-Kahn kertoi että maailmantalouden näkymiä varjostaa epävarmuus. Hän kertoi Washingtonissa, että "Monia mustia joutsenia ui nyt maailmantalouden vesissä". Kasvu on kovin epätasaista sekä maiden välillä että niiden sisällä.

Hän viittasi erityisesti Lähi-itään jossa menossa on "historiallinen muutos jossa kansalaiset etsivät vapautta ja oikeudenmukaisempaa taloudellisten resurssien jakautumista".

Kehittyneiden maiden talouskasvu on vielä liian alhainen ja työttömyys liian korkealla samalla kun kehittyvien maiden taloudet porskuttavat vahvassa kasvussa ja joutuvat käsittelemään ylikuumenemisen ongelmia. Matalan tulotason maat ovat osoittaneet huomattavaa palautumiskykyä, mutta joutuvat nyt kärsimään korkeista ruuan ja polttoaineen hinnoista. 

Lisää tietoa:  IMF Chief Calls for New Approach to Globalization

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä