Joulukuusi löysi osoitteensa

20121222_114838Mitä joulukuusi maksaa mallikylissä? Me saimme omamme tutulta kuusikauppiaalta 20 eurolla.

Kuusi on jo sisällä, oikealla paikalla, ja se koristellaan perinteisin menoin vasta huomenna.

Meillä on vieraita Oulusta, Tapiolasta, Meksikosta ja Maastrichtista.

-30 C pakkasessa riittää ihmettelemistä. Eihän siihen totu Erkkikään!

Ja pitihän se arvata, että saunan jälkeen nuoret houkuttelevat aurinkoon ja lämpöön tottuneet kieriskelemään lumihangessa.

Huskyllä ajeleminen Vuokatin rinteiden takana oli sekin mahtava elämys. Huikeita valokuvia auringonlaskusta.

Siniset ajatukset ovat näillä keleillä huipussaan.

Olemme syöneet kainuulaista lohikeittoa, piirakoita ja rönttösiä. Pullantuoksuinen keittiö oli vieraitten mieleen. Huomenna syömme joulurauhan julistamisen jälkeen riisipuuroa.

Nyt keittiössä on vuorossa kalamousseen valmistus. Huomenna paistamme uunissa 11,6 kilon kinkun. Jouluun liittyvät tuoksut, luonnon ja kynttilöiden muodostamat valoyhdistelmät.

Nuoret uhmaavat pakkasta ja lähtevät aamulla laskettelemaan. Elämyksiä ei juurikkaan tarvitse rakentaa, kun vieraat tulevat kaukaa. Luonto tekee suurimman osan näytelmästä ilmaiseksi.

Hyvää Joulua kaikille!

Related Posts

Salkun rakenne

Koneoppimiseen perustuva salkku tuotti ihan mukavasti Q2 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti Q2/2025 aikana vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin kahdellatoista prosentilla tuottaen noin 8,7 % tuoton.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen menetelmin

Antonio_de_Pereda_-_Allegory_of_Vanity
Lajittelematon Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: USA- Muista että olet kuolevainen

Antonio de Pereida – Vanitas

Roomalaisista triumfi-kulkueista kerrrotaan että voittoisan kenraalin takana vaunuissa seisoi orja, jonka tehtävänä oli kuiskia hänen korvaansa: ”Memento mori” (Muista että olet

Yhteiskunta

Euroopan ennätystasoa olevaa työttömyyttämme kannattaa edelleen pienentää

Työttömyytemme on Euroopan kolmanneksi korkeinta huolimatta siitä, että työttömyyden rahallista tukemista on vähennetty ja työn ja yrittämisen verosanktioita on vähennetty. Työttömillä on työtä tekeviä suurempi