Kaksi satunnaista datapistettä, jotka viittavat suhdannehuippuun

Kaksi satunnaista datapistettä, jotka viittavat siihen, että suhdanne on vähitellen kypsymässä kohti huippuaan. Via Heisenberg (seeking alpha)

– Bloomberg otsikko 12.1.18: ”Osakemarkkinat eivät enää laske enää ikinä”

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-12/stock-momentum-getting-historic-on-eve-of-big-earnings-season

– Makedonia laskee liikelle 7-vuoden maturiteetin velkakirjoja 3 % korolla, mikä on sama taso kuin Saksalla 2011. Tämä 3 % taso ei ole ei ole edes alhainen samalle riskitasolle BB+ BB- -luokitetuissa euromääräisissä valtionvelkakirjoissa. 

Markkinoiden huipun taustalla on osaltaan keskuspankkien likviditeettipumppauksen aiheuttama tuottojen metsästys korkeariskisistä arvopapereista.

https://seekingalpha.com/article/4137025-china-macedonia-short-vol-s-and-p-rally-common

One thought on “Kaksi satunnaista datapistettä, jotka viittavat suhdannehuippuun

Comments are closed.

Related Posts

Lehtisaari ja kuumailmapallo (2009)
Asunnot ja metsä Yhteiskunta

Hovioikeus teki oikean päätöksen Lehtisaaren tonttivuokra-asiassa

Hovioikeus kumosi tänään käräjäoikeuden päätöksen Lehtisaaren tonttivuokria koskevassa kiistassa, ja kirkko on määrätty laskemaan vuokratasoa (kts. Ylen juttu). Jotkut ihmettelevät, miten oikeus puuttuu osapuolten tekemään

Yhteiskunta

Etätyön määrä on opittu säätämään kunkin tehtävän kannalta järkevälle tasolle

Työnantajat ovat oppineet hyödyntämään etätyön etuja niissä tehtävissä ja siinä laajuudessa kuin kunkin tehtävän kannalta on järkevää. Monissa yrityksissä on päädytty määrittelemään säännöt sille kuinka

Asunnot ja metsä

Asuntorakentamisen toipumiselle ei ole edellytyksiä

Asuntorakentamisen lama jatkuu vielä pitkään. Myytävien asuntojen hinnat laskevat edelleen samalla kun rakennuskustannukset kohoavat. Kärsijöinä ovat asuntorakenamisesta liikevaihtoa saavat yritykset kuten SRV, Lehto, LapWall, Honkarakenne,