Kansainvälinen hajautus onnistuu kustannustehokkaiden ETF-rahastojen avulla

Sijoittaminen

USA:n pörssi ja erityisesti sen suurimmat teknologiayritykset ovat viimeisen viiden vuoden aikana menestyneet. USA:n pörssiin sijoitetut 10’000 $ olisivat kasvaneet kaksinkertaisiksi ja myös Intiaan sijoitettu varallisuus olisi tuottanut varsin hyvin. Muualla olisi ollut huonompaa ja inflaation jälkeinen tuotto olisi ollut vaatimatonta tai jopa negatiivista.    

Kuvassa on suurimpien markkina-alueiden viimeisen viiden vuoden tuottoindeksit dollareina.  Luvut ovat inflaatiokorjaamattomia ja ne perustuvat iShares (BlackRock) yhtiön indeksirahastojen kulujen jälkeisiin tuottoihin. Sijoittaja olisi päässyt näihin dollarimääräisiin tuottoihin sijoittamalla indeksirahastoon.

Markkina-alueille sijoittaminen vaatii poliittistaloudellista osaamista. Poliittisten riskien hyvä hallinta syntyy seuraamalla maailmanpolitiikkan käänteitä. Esimerkiksi Kiinan osakkeiden alhaista arvostusta selittää ennen kaikkea USA:n ja Kiinan väliset poliittiset jännitteet ja kauppasodan pelko. Moni kansainvälistä sijoittamista harrastaneen muistissa on vielä tuoreena Venäjän ja Turkin osakemarkkinoiden tapahtumat. Poliittiset riskit ovat todellisia ja niihin kannattaa varautua.

Kansainvälistä hajautusta harkitsevan kannattaa tutustua piksun sivuilta löytyvään ETF valikoimaan. Piksuun valittuja ETF tuotteita voi ostaa useimpien välittäjien kautta Saksan pörssistä.  Niiden hallinnointipalkkiot ovat yleensä kohtuu pieniä (noin 0,2%….0,75% / vuosi) ja ne tarjoavat hajautuksen kyseisen alueen indeksiin kuuluviin osakkeisiin.

 

2 thoughts on “Kansainvälinen hajautus onnistuu kustannustehokkaiden ETF-rahastojen avulla

  1. Miten suuri on ”passiivinen riski”, jolla tarkoitan esimerkiksi Magnificient 7 kurssien nousua koska ETFt ja indeksirahastot?

  2. Indeksirahastot (esim suuri osa ETF rahastoista) tosiaan omistavat suuren osan Magnificient 7 osakkeista.

    Näiden seitsemän osakkeen menestys on ollut omiaan nostamaan S&P500 indeksin tuoton muita markkinoita paremmaksi. Kyllä nuo seitsemän osaketta muodostavat dominoivaksi muuttuneen painoarvonsa vuoksi riskin S&P500 indeksin jatkolle. Riski on sekä positiivinen että negatiivinen.

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yksityinen sektori on hylkäämässä työntekijöiden ja työnantajien kollektiivisen vastakkainasettelun

Yksityisen sektorin työntekijät eivät koe järjestäytymistä järkevänä ja Suomessa työmarkkinajärjestöihin kuuluminen vähenee kaiken aikaa selviää Anders Kjellbergin artikkelista ”Changes in union density in the Nordic

Sijoittaminen

Koneoppimiseen perustuvaa osakevalintaa testattiin Q1 2025 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti alkuvunna vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin seitsemällä prosentilla, mutta jäi silti melkein kolme prosenttia tappiolle.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen

Yhteiskunta

Noin 40% kotitalouksista omistaa keskimäärin 6000€ varallisuutta/kotitalous

Tilastokeskuksen mukaan mediaanikotitaloudella oli 96 000 euroa nettovarallisuutta. Nettovarallisuuden reaaliarvo laski 21 prosenttia edellisestä, kolmen vuoden takaisesta tilastopäivityksestä ja kansa on nyt köyhimmillään 20 vuoteen.