Keskuspankkien elvyttävä rahapolitiikka suosii osakesijoituksia

Nordea: Finanssikriisin jälkeen keskuspankkiireita on tituleerattu sijoittajan parhaiksi kavereiksi. Viime viikon Japanin ja USA:n korkokokousten perusteella keskuspankkiirit ovat sitä myös jatkossa.

Elvyttävä rahapolitiikka jatkuu. Yhdysvaltain keskuspankki, FED, tulee ilmeisesti nostamaan korkoa vielä tänä vuonna, mutta samalla FED kuitenkin indikoi, että korkoja nostetaan ensi vuonna aiempaa arviota hitaampaa vauhtia.

Kohtuullisesti toimiva talous ja elvyttävä rahapolitiikka ovat sijoittajan kannalta hyvä yhdistelmä. Osakkeet ovat edelleenkin sijoituskohteena houkutteleva vaihtoehto.

Japanin keskuspankki nostaa hieman lainansaajien maksamia pidempiä korkoja, mutta vain sen verran, että pankit pystyvät ylläpitämään terveen pankkitoiminnan tarvitsemaa korkokatetta. Japanin keskuspankkipolitiikka on tämänkin jälkeen elvyttävää.  

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

 

Related Posts

Sijoittaminen

Inderes

En ole koskaan suuremmin perustanut Indereksen analyyseistä. Sen olen huomannut, että pienet pörssitulokkaat ovat heillä kohtuuttoman paljon esillä. Siitä aiheesta kirjoitin vuosi sitten: ”Isoilla toimijoilla