Keskuspankkien elvyttävä rahapolitiikka suosii osakesijoituksia

Nordea: Finanssikriisin jälkeen keskuspankkiireita on tituleerattu sijoittajan parhaiksi kavereiksi. Viime viikon Japanin ja USA:n korkokokousten perusteella keskuspankkiirit ovat sitä myös jatkossa.

Elvyttävä rahapolitiikka jatkuu. Yhdysvaltain keskuspankki, FED, tulee ilmeisesti nostamaan korkoa vielä tänä vuonna, mutta samalla FED kuitenkin indikoi, että korkoja nostetaan ensi vuonna aiempaa arviota hitaampaa vauhtia.

Kohtuullisesti toimiva talous ja elvyttävä rahapolitiikka ovat sijoittajan kannalta hyvä yhdistelmä. Osakkeet ovat edelleenkin sijoituskohteena houkutteleva vaihtoehto.

Japanin keskuspankki nostaa hieman lainansaajien maksamia pidempiä korkoja, mutta vain sen verran, että pankit pystyvät ylläpitämään terveen pankkitoiminnan tarvitsemaa korkokatetta. Japanin keskuspankkipolitiikka on tämänkin jälkeen elvyttävää.  

Lisää tietoa: Nordean viikkoraportti

 

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Työmarkkinajärjestöt ovat Suomen hallitusta tärkeämmässä asemassa päättämässä Suomen hintakilpailukyvystä

Suomen sisäistä kustannustasoa määrittävät ennen kaikkea työmarkkinjärjestöt palkkaratkaisuissaan. Lähes kaikki kulut ovat toimitusketjun aikana tuotteeseen kertyneitä palkkakustannuksia.

Julkisen sektorin tulonsiirrot ovat nekin epäsuorasti sidottuja yleiseen palkkakehitykseen

Sijoittaminen

Tunnelmia Berkshire Hathawayn yhtiökokouksesta

Seurasin etänä yhtiökokousta osittain. Alla joitakin kommenttejani. Lopussa linkki koko  kokouksen videoon ja siitä tehtyihin tekoäly-yhteenvetoihin.

 

Yhtiökokous on hieman muuttanut muotoaan. CNBC aloitti lähetyksen perinteisesti muutamalla