Kiinalainen Huawei rynnii Eurooppaan

laughing_helge_visualradio_digitalvillages_240Kiinalainen Huawei perustaa Suomeen sadan hengen tutkimuslaitoksen. Hieno homma! Toivotamme kiinalaiset tervetulleiksi.

Yhtiön Pohjois- ja Itä-Euroopan johtaja Kenneth Fredriksen arvioi, että Huawein henkilöstömäärä Euroopassa nousee pian 10 000.

Väkimäärä Euroopassa tuplaantuu Euroopassa 3 – 5 vuoden aikana. Työntekijöiden määrä saattaa nousta 7 000 henkilöstä jopa 14 000!

Nokian pois potkimat verkko- ja mobiiliosaajat ovat ulkomaalaisten tulokkaiden mielestä sekä halpoja että hyviä.

Huawei investoi 70 miljoonaa euroa tutkimus- ja tuotekehityskeskukseen Suomessa.

Kiinalaisyritys rynnii myös Amerikkaan. Se sijoittaa kaksi miljardia dollaria tutkimukseen ja tuotekehitykseen USA:ssa.

4 thoughts on “Kiinalainen Huawei rynnii Eurooppaan

  1. Muitakin tukijalkoja kuin nokia

    Todellakin hyvä homma. Osaamista ei viemäröidä vaikka Nokia ei sitä kaikkea tarvitse. Tilanne onkin paljon terveempi kuin työmarkkinoilla on useampi toimija. Ehkä Nokian huonot ajat ovatkin pitkässä juoksussa hyvä asia suomelle vaikkakin monelle henkilökohtainen tragedia?

    1. Suomi on liian iso suomalaisille

      Suur-Suomi onnistuu yhä valtakunnanrajoja siirtämättä. Meillä on monta niemeä ja notkelmaa, jonne voi perustaa tutkimuskeskukseen., viihdekylpylän tai vähäpätöisemmän etätyöpisteen. Lisää ulkomaalaisia kirkonkyliimme. Sotkamo olisi polvillaan ilman venäläisturisteja matkailukohteissa ja kaikkensa maineensa pilaamiseksi yrittänyt Talvivaara ei voisi louhia ja jalostaa, jollei Norilsk Nickel ottaisi vastaan nikkeliä, mangaania ja jopa uraania. Tulka, tulkaa syleilemään tarjolla olevia mahdollisuuksia. Suomalaisen perusteollisuuden uranuurtajat ovat ulkomaalaisia, kaljatehtaat ja juustolat luotiin rajantakaisella osaamisella. Kalevalan opeilla luodaan myyttisiä, laulavia sankareita, mutta teollisuus tuo maahamme fyrkkaa. Jalostetaan sitä mitä on, tuodaan uloka sitä, mitä meillä ei ole riittävästi.

  2. Suorat investoinnit kehittävät yhteiskuntaa

    Ulkomaisten yritysten suorat investoinnit parantavat talouskasvua ja kehittävät Suomalaista yhteiskuntaa kaikkein parhaiten. Niiden mukana tulee tietotaitoa joka kanavoituu vähitellen koko yhteiskuntaan ja paikkaa kansainväliessä työnjaossa. Jokseenkin kaikki tutkimukset ovat tästä herttaisen yhtä mieltä.

    Tervetuloa HUAWEI !!!

Comments are closed.

Related Posts

Yhteiskunta

Yksityinen sektori on hylkäämässä työntekijöiden ja työnantajien kollektiivisen vastakkainasettelun

Yksityisen sektorin työntekijät eivät koe järjestäytymistä järkevänä ja Suomessa työmarkkinajärjestöihin kuuluminen vähenee kaiken aikaa selviää Anders Kjellbergin artikkelista ”Changes in union density in the Nordic

Sijoittaminen

Koneoppimiseen perustuvaa osakevalintaa testattiin Q1 2025 aikana

Piksu toimituksen koneoppimiseen perustuva kokeilusalkku (kuva) voitti alkuvunna vertailuindeksinsä (OMX Nordic 40) noin seitsemällä prosentilla, mutta jäi silti melkein kolme prosenttia tappiolle.

Salkkuun valitaan kvartaaleittain koneoppimisen

Yhteiskunta

Noin 40% kotitalouksista omistaa keskimäärin 6000€ varallisuutta/kotitalous

Tilastokeskuksen mukaan mediaanikotitaloudella oli 96 000 euroa nettovarallisuutta. Nettovarallisuuden reaaliarvo laski 21 prosenttia edellisestä, kolmen vuoden takaisesta tilastopäivityksestä ja kansa on nyt köyhimmillään 20 vuoteen.