Kiinan kiinteistökriisi pahenee

Talous

Kiinan kiinteistösektorin kriisi tuntuu vain pahenevan.

Kiinteistökehitysyhtiö Country Garden ilmoitti tiistaina että se todennäköisesti ei pysty ajallaan maksamaan lainasuorituksiaan. Yhtiö on huomattavasti aikaisempaa kriisiyhtiötä Evergrandea suurempi, joten systeemikriisin riski on suuri.

Valtion sijoitusyhtiö Central Huijin Investment onkin ostanut muutaman suuren pankin osakkeita tukeakseen niiden kursseja ja rauhoittaakseen markkinoita – valtio tulee tarvittaessa apuun. Tätä tarvitaan, koska suurpankit ovat painottaneet lainoja kiinteistöihin yrityslainojen sijaan.

Asuntokauppa käy erittäin jähmeästi. Perinteisesti ns ”Golden week” lomalla lokakuun alussa tehdään runsaasti kauppoja. Tällä kertaa kauppamäärät jäivät suurkaupungeissa n 39% viimevuotisesta ja pienemmissä maakuntakaupungeissa vielä enemmän.

Kaikesta päätellen pahin on vielä edessä.

Artikkelikuva John SalvinoUnsplash

Kiina

Related Posts

Yhteiskunta

Noin 40% kotitalouksista omistaa keskimäärin 6000€ varallisuutta/kotitalous

Tilastokeskuksen mukaan mediaanikotitaloudella oli 96 000 euroa nettovarallisuutta. Nettovarallisuuden reaaliarvo laski 21 prosenttia edellisestä, kolmen vuoden takaisesta tilastopäivityksestä ja kansa on nyt köyhimmillään 20 vuoteen.