Kiinteistöjen hinnat pysyivät korkealla; kauppojen määrä hiipui

     Omakotitalojen ja omakotitalotonttien kaupankäynti jatkaa laskuaan. Omakotitalotonttien kysyntä laski 12 prosenttia viime vuodesta. Vaikka kiinteistökauppoja tehtiin viime vuonna 6 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2011, käytettiin rahaa kauppoihin sama 8,1 miljardia euroa kuin vuonna 2011.

Tiedot ilmenevät Maanmittauslaitoksen kiinteistöjen kauppahintatilastosta, johon on koottu vuoden 2012 tiedot kiinteistöjen kauppahintarekisteristä.

Tilastoja koonnut Juhani Väänänen Maanmittauslaitoksesta kertoo omakotitalojen kaupankäynnin hienoisesta ja tonttikauppojen rajusta laskusta.

”Omakotitalojen hinnat nousivat sekä kaava-alueilla että haja-asutusalueilla vajaat 2 prosenttia. Kalleimmat omakotitalokiinteistöt sijaitsivat Espoossa, missä omakotitalo maksoi keskimäärin 435 000 euroa. Omakotitalotonttien kysynnän lasku on ollut rajua: 12 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2011.”

Lomamökit kallistuvat edelleen

Loma-asumiseen liittyvän kiinteistökaupan määrä laski 10 prosenttia edellisvuodesta. Eniten takkuavat rantatonttien kaupat: esimerkiksi omarantainen rakentamaton tontti alueella, jolla on ranta-asemakaava, maksoi keskimäärin 42 750 euroa (laskua 1 %), ja kiinteistökauppojen määrä laski 28 prosenttia.

Omalla rannalla sijaitsevan rakennetun lomakiinteistön keskihinta nousi kaava-alueella 2 prosenttia. Mökin tontteineen sai keskimäärin 140 000 eurolla.

”Lomakiinteistöjen kauppoja on vaikea analysoida. Vähäiset kaupat voivat johtua siitä, että hinnat ovat niin korkealla tai siitä, että tarjonta on niin vähäistä”, Juhani Väänänen sanoo.

Metsä ja pelto käyvät kaupaksi

Maatalousmaan kaupassa on nähty pientä piristymistä jo muutaman vuoden ajan. Peltokauppoja solmittiin 19 prosenttia vuotta 2011 enemmän.

”Peltokauppojen kasvu johtunee tilakokojen kasvusta”, Väänänen pohtii.

Kalleinta pelto oli Varsinais-Suomen maakunnassa, 12 100 euroa hehtaarilta. Metsämaa maksoi eniten Uudellamaalla, 5 300 euroa hehtaarilta.

Related Posts

Talous Yhteiskunta

Kiinan Yuan:n suosiota yleisvaluuttana kasvattaa pyrkimys pois USA/Dollari -riippuvuudesta

USA pystyy monitoroimaan kaikkia SWIFT järjestelmässä välitettyjä kansainvälisiä rahatransaktioita (noin 90% maailmankaupasta) ja tämän tiedon perusteella USA on asettanut  pakotteita ja uhkauksia niille toimijoille, jotka

Salkun rakenne Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Aikamoista vuoristorataa

Tammikuulle ja alkaneelle helmikuulle ovat sijoittajille olleet aikamoista vuoristorataa:

Kulta ja pikkuveli hopea ovat nousseet ja laskeneet päivän aikana ennätyspaljon.
Ohjelmistoyritysten kurssit ovat nousseet ja