Kohtuuttomat yrittäjäeläkemaksut heikentävät pienten yritysten kasvumahdollisuuksia

Kevyttä Yhteiskunta
1

Mikro- ja yksinyrittäjien puheenjohtaja Liisa Hanén vaatii Työeläke-lehdessä, että yrittäjän eläkemaksujen tulisi perustua yrittäjän saamiin tuloihin kuten esimerkiksi palkansaajilla. Maksut perustuvat tällä hetkellä toimialan mediaanipalkkaan. Arviointi tapahtuu Eläketurvakeskuksen tekemällä työtulolaskurilla, jota eläkelaitokset käyttävät työtuloja arvioidessaan. Laskuri ottaa huomioon yrittäjän toimialaa vastaavan palkansaajan mediaanipalkan, ja suhteuttaa tätä yrittäjän liikevaihtoon.  Esimerkiksi elektroniikkalaitteita kotonaan korjaava, noin 1000€/vuosi ansaitsevan työtulosuositus on noin 9000€ ja eläkevakuutusmaksut määräytyvät tämän mukaan vaikka tuloja olisi vain 1000€/vuosi.

Ansiotuloihin perustuva eläketurva yksinkertaistaisi järjestelmää

Hanénin mukaan järjestelmä selkeytyisi nykyisestä, jos sekä yrittäjien että palkansaajien eläketurva perustuisi ansiotuloihin. Myös sukkuloiminen työsuhteiden ja yrittäjyyden välillä helpottuisi. Pienestäkin yrittäjäkeikasta kertyisi eläkettä, toisin kuin nyt, Hanén perustelee.

Suurin osa yrittäjistä on mikro- tai yksinyrittäjiä joista moni yhdistelee palkkatyötä ja yrittäjyyttä. On freelancereita, alustataloutta, kevytyrittäjiä, vuokratyötä ja ammatinharjoittajia. Olisi luonnollista ja tasapuolista, jos pakolliset eläkevakuutusmaksut olisivat aina, myös yrittäjillä, tietty prosenttiosuus palkasta.

Yrittäjä sijoittaisi eläkevakuutuksista säästyviä rahoja yrityksen kasvuun

Pienehköt yrittäjätulot kannattaa verotuksellisistakin syistä nostaa palkkana. Jotkin yrittäjät nostavat osan suuremmista yrittäjätuloistaan eläkevakuutusmaksuista vapaina osinkoina tai jättävät rahat yritykseen turvaamaan kasvua. Mutta haittaako tuo yhteiskuntaa? Ei kummemmin. On jokaisen oma valinta haluaako turvata itselleen ruhtinaallisen työeläkkeen vai haluaako jotain muuta.

Moni yrittäjistä sijoittaisi eläkevakuutuksista säästyvää rahaa yrityksensä kasvuun ja menestykseen, se on keskeinen osa heiden elämäänsä. Osa ottaisi vapaaehtoisen eläkevakuutuksen ja osa varmaan eläisi tässä ja nyt. Miksi tätä vapautta pitää yhteiskunnan taholta rajoittaa ja holhota?

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Markkinoilla tunnelinäkyä

Mailmataloutta uhkaavat useat vaarat. Toisaalta lähi-idän sotaisa tilanne ja toisaalta Trumpin tullit. Hämmästyttävää kyllä pörssikursseista tätä ei voi nähdä. USA:n työllisyys ja inflaatioluvut ovat pysyneet

"Minä voinkin ottaa nämä rahat"
Yhteiskunta

Mikro- ja makrotason horisontaaliset tulonsiirrot

Terve yhteiskunta pitää huolta kaikista jäsenistään. Siihen tarvitaan myös tulonsiirtoja. Perinteisesti oikeistossa tulonsiirtoja pyritään kutistamaan kun taas vasemmistossa niitä halutaan lisätä. Tulonsiirrot ovat tarpeellisia, mutta

Sijoittaminen

Suomalaisten yritysten tunnusluvut löytyvät piksun työkalut valikosta

Suomalaisten yritysten tunnusluvut on laskettu valmiiksi piksun TYÖKALUT -> ARVOSTUSKERTOIMIA sivulle:

S/P%  =  (S)ales per (P)rice.    Liikevaihto suhteessa markkina-arvoon (milj.) prosentteina. Joidenkin yritysten tekemä lisäarvo