Kolmannen neljänneksen tulokset ovat kohtuullisia

Nordean katsaus tuloskauteen kertoo, että suomalaisten yritysten tulokset ovat kohtuullisia, mutta liikevaihdot jäävät toivotusta.

Positiivisia yllättäjiä ovat muun muassa Huhtamäki, Stora-Enso, Neste, Kone, Elisa ja Ponsse

Päivittäistavarakaupasta riippuvaisen Keskon tulos jäi huomattavasti ennakoidusta. Pienempiä pettymyksiä tuottivat Fortum ja Caverion.

Yritysten kassavirrat ovat vahvoja ja investointitarpeet maltillisia. Rahaa jää Nordean käsityksen mukaan yritysten kassaan ja se on omiaan luomaan luottamusta siihen, että ensi kevään osinkokausi tuo iloisia yllätyksiä.   

One thought on “Kolmannen neljänneksen tulokset ovat kohtuullisia

  1. Tuloskausi kohtuullisen huono

    Minun Private Bankkini kuvaa tuloskautta noin. Onko lasi puoliksi tyhjä vai täynnä?

     

    JV

Comments are closed.

Related Posts

Sijoittaminen Talous

Omat Rahat Katsaus: Amerikassa säröilyä?

Jo jonkin aikaa on odotettu/povattu/toivottu ongelmia USA:n talouteen. Mutta varsin vaisuiksi ovat merkit jääneet. Selkeitä negatiivisia merkkejä ovat:

Työmarkkinat ovat selkeästi hidastuneet ja uusia työllisiä

Asunnot ja metsä

Taloyhtiön itsepäisyyden lopputulos voi olla konkurssi

En ymmärtänyt hönkäsen pöläystäkään Talsan jutusta. Siinä faktisesti syyllistettiin liikekiinteistön myyjää ja uskoakseni ilman perusteita.

Paljon hyödyllisempää kuin löytää yksi ihminen ”syytettäväksi” olisi miettiä, mitä tehdä