Markkinoita ja munan mussuttelua

USA:n osakemarkkinat ovat naureskelleet pitkään minun epäilyksilleni nousun kestävyydestä. Tällä hetkellä nojailen taaksepäin työtuolissani ja maiskuttelen viimeisiä pääsiäismuniani samalla kun katselen S&P 500 sekä Russell 3000 indeksien 20 päivän uusille pohjille valuneiden osakkeiden määrän kasvua.  S&P 500 indeksiä seuraava SPY ei ole vielä liikkunut kovinkaan suurieleisesti vaan on pikemminkin ilkikurisesti viime päivät hiipinyt kohti historiallisia huippuja vaikka samanaikaisesti valuvien osakkeiden seurakunta on kasvanut päivä päivältä. Vaikka toistaiseksi nousevan trendin rakenne on varsin mallikkaasti kasassa, ovat vaaranmerkit selvästi kuultavissa. Rakenteellinen rapautuminen tekee nousevaa trendiä seuraavien osakkeiden löytämisen päivä päivältä vaikeammaksi ja yhä useammat shorttiherkut tulevat tarjolle päivän menuun.

 

Helsingin poika OMXH25 lepäilee melko velton näköisenä tukitasollaan. Negatiivinen divergenssi MACD-H:n ja hinnan välillä taittoivat jo muutamaa viikkoa sitten kärjen menoterästä. Nyt tarvitaan enää pientä tönäisyä ja alapuolella olevat aukot tulevat mielenkiintoisesti mukaan peliin. Kyllä tästä huhtikuusta varmasti ihan vauhdikas kuukausi vielä tulee.

Nauttikaa elämästä ja pitäkää huolta rahoistanne!

Matias

www.matiassavolainen.com

Related Posts

Yhteiskunta

Kansanedustajien sopeutumisrahasta 3: sopeutumisrahan ehdot

Kansanedustaja saa sopeutumisrahaa joskus jopa muita töitä tehdessään. Toisin kuin ansiosidonnainen, sopeutumisraha ei myöskään edellytä työnhakua. Onko tämä perusteltua? Vai pitäisikö järjestelmää muuttaa?

 

https://www.youtube.com/shorts/DMNTrdjKoBc

Sijoittaminen

Omat Rahat Katsaus: Tekevätkö AI-yhtiöt ikinä tulosta?

Onkohan tulevaisuudessa Shelleyn runo ”Ozymandias” hyvä kuvaus AI-yhtiöille?

Viime aikoina AI-yhtiöiden kurssikehitys on ollut hapuilevaa. Myös chippivalmistajat ja muut buumista hyötyvät ovat saaneet kolauksia. Sijoittajat ovat

Talous

Yritysten liikevaihdot ja tulokset kasvoivat Q2/2026 aikana ja osassa yrityksistä on jo potentiaalia laajennusinvestointeihin

Suomalaisten OMXH25 yritysten liikevaihdot kasvoivat Q2/2025 keskimäärin 7% vuoden takaiseen verrattuna ja liiketulokset (EBIT) kasvoivat peräti 35%.

Seurantaan on tällä kertaa otettu myös investoidun pääoman tuotto